Začínající summit EU by mohl přinést výrazné změny energetické politiky Evropské unie. Hlavním bodem program je totiž boj proti klimatickým změnám, jehož součástí jsou návrhy na snížení emisí skleníkových plynů a zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na energetické produkci.

Brusel prosazuje snížení emisí skleníkových plynů až o 30 procent do roku 2020 a zvýšení podílu obnovitelných zdrojů celkové energetické produkci EU na 20 procent. Pokud by takové požadavky byly schváleny, výrazně by ovlivnily podobu evropského průmyslu. Vyžádaly by si náklady ve výši bilionů eur.

Je proto očekávána ostrá diskuse zastánců jaderné energie, mezi něž patří menší země EU, včetně České Republiky, s příznivci alternativních zdrojů energie, například Rakouska. Premiéři a ministři členských zemí budou diskutovat, zda se zásadní opatření vůbec vyplatí. Podle diplomatických zdrojů půjde především o to, jestli investice do snížení emisí a obnovitelných zdrojů nepřevýší škody, které by způsobilo globální oteplování.

Říman: 20 procent je nereálných

vlada02_riman.jpgČR není schopna podle ministra obchodu a průmyslu Martina Římana požadavek 20 procent energie z obnovitelných zdrojů bez zahrnutí jaderné energie splnit. "Máme spočítáno, že využití veškeré biomasy v ČR, tedy vykácení všech lesů, což je absolutní nesmysl, by přineslo pouze 16 až 19 procent energie," uvedl ministr pro Český rozhlas.

Ostatní potenciál alternativních zdrojů, například větru nebo vody, je podle Římana v ČR velmi malý, proto považuje za nereálné v ČR vyrobit 20 procent energie z alternativních zdrojů, pokud do limitu nebude zařazena jaderná energie, což prosazují například Francie. V případě takového rozhodnutí by ČR mohla ustoupit ze svého požadavku, aby byl limit 20 procent pouze doporučený, ne závazný. "Dohoda ovšem bude velmi obtížná, protože se musí shodnout všech 27 členských zemí a jejich požadavky jsou velmi odlišné," dodal Říman.

Bursík nesouhlasí

Využití více jaderných zdrojů, jež zahrnuje i zpráva o energetice pro Bezpečnostní radu státu. Variantou může být například výstavba bloků v jaderné elektrárně Temelín či dalších lokalitách a využití technologie z některé země EU. Ministr životníhoBursik_Martin_zeleni_172x107.jpg prostředí Bursík ovšem nesouhlasí.
Bursík pro Radiožurnál řekl, že zpráva je nevyvážená a opomíjí zásadní bezpečnostní riziko. "Ta celá zpráva považuje paradoxně jako domácí energetický zdroj jádro. A nevypořádává se s tím, že od roku 2010 tady budeme mít monopol na dodávky jaderného paliva z Ruska, což je samozřejmě také bezpečnostní riziko," tvrdí. Je možné tedy očekávat silný názorový střet při vládním jednání.

Také liberalizace s otazníky

Zatímco Češi patří spolu se Slováky mezi hlavní zastánce "jádra" v EU, liberalizace energetického trhu se jim naopak ani trochu nelíbí. Brusel totiž chce, aby státy EU oddělily výrobu energií od distribuce. To by však v případě Česka znamenalo změny v plynárenství, které si ovšem česká vláda nepřeje.

Návrh Evropské komise lze podle Římana "těžko považovat za liberalizaci". Evropská komise podle něj přikázat energetickým firmám, aby se zbavily části svého majetku a přistoupily k vlastnickému oddělení majetku. "Pokud někomu přikážete, aby prodával svoje zařízení, nelze to označit liberalizací."

V této souvislosti podle něj existuje i bezpečnostní riziko, protože existuje možnost, že majetek energetických společností získají firmy ze zemí mimo Evropskou unii, což nepovažuje za šťastné řešení. Návrh tedy z české strany zřejmě nebude mít podporu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist