Bankomaty se stávají cílem lupičů stále častěji. Ve čtvrtek se lupiči pokusili ukrást bankomat v obchodním centru v Praze 4 a také v Praze 9 Letňanech. V obou případech však byli pachatelé vyrušeni a utekli s nepořízenou.
Jiné útoky však byly úspěšné. Ve středu v Rosicích u Brna lupiči vytrhli bankomat ČSOB ze zdi obchodního domu a pak ho odvezli. Počátkem měsíce zase někdo uloupil bankomat ve Ždírci nad Dobravou a předtím v Přerově.
"V rámci své praxe se setkáváme s těmito případy bohužel v poslední době velmi často," uvedl pro Český rozhlas (ČRo) člen bezpečnostní komise České bankovní asociace Petr Choděra.
Tomáš Kopecký z tiskového oddělení ČSOB si však nemyslí, že by počet útoků na bankomaty rostl. Také tisková mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková uvedla, že útoky na bankomaty jsou naštěstí spíše sporadické. "Za celý loňský rok jsme zaznamenali dva případy, letos zatím jeden," dodala.

Bankomaty z obchodních center nezmizí

Podle Choděry mohou být bankomaty v obchodních domech více ohroženy vzhledem k tomu, jak jsou obchodní domy situovány. Většina z nich je v okrajových částech měst. "Tyto lokality více vybízí pachatele k této trestné činnosti," řekl Choděra. Podle Gajduškové je pravda, že v minulosti byly právě tyto bankomaty nejčastějším terčem útoku. "Poté, co jsme zpřísnili bezpečnostní opatření, se však počet útoků na naše bankomaty výrazně snížil," dodala mluvčí.
Banky se však snaží být svým klientům co nejblíže. "Počet bankomatů v obchodních centrech určitě omezovat nebudeme," sdělil Kopecký.

V posledním období, respektive v posledních dvou letech banky velmi intenzivně spolupracují a investují nemalé prostředky do vylepšení bezpečnostní situace. "Myslím si, že největší důraz se klade právě do instalací bezpečnostních technologií, jako jsou kamerové systémy, systémy na znehodnocování bankovek, různé GSM komunikátory nebo technologie, které napomáhají následně lokalizovat zcizené bankomaty," sdělil Chuděra pro ČRo.
Banky dělají pro ochranu bankomatů podle svých slov maximum. Opatření jsou nerůznějšího charakteru, od on-line monitoringu sítě bankomatů až po vybavení bankomatů barvou, která znehodnotí obsah trezoru při neoprávněné manipulaci. Obarvování bankovek používá například ČS.

"Bankomaty jsou dobře chráněny jak aktivními tak pasivními prvky. Z bezpečnostních důvodů však nemůžeme uvést, které to jsou," informoval Kopecký z ČSOB.
ČSOB obarvování bankovek nepoužívá. "Myslíme si, že bezpečnostní prvky, které máme, jsou dostatečné," řekl Kopecký. ČSOB považuje obarvování za jednak zbytečně drahé a jednak rizikové. Hrozí totiž nebezpečí, že falešná bankovka s barvou "bouchne" i při běžné manipulaci s penězi nebo při doplňování bankomatu.

Češi patří v Evropě mezi "přeborníky"

Pro srovnání bankomatové kriminality v Evropě má ČBA dostupné údaje pouze z roku 2005. Podle statistik Evropské bankovní federace si nejhůř v této statistice vede Itálie s cca čtyřmi sty případy, následovaná Velkou Británií. Česká republika je na třetím místě s šedesáti třemi případy.
"Já se domnívám, že bohužel těch případů bude přibývat," míní Choděra. Souvisí to podle něj i s přechodem české měny na evropskou. "Tím pádem se Česká republika stane atraktivnější pro pachatele i z jiných zemí než pouze z České republiky," dodal.
Pokusy se jistě budou objevovat i nadále a možná i častěji, souhlasí Gajdušková. "U našich bankomatů díky prevenci a bezpečnostním opatřením však naštěstí sledujeme opačný trend – tedy úbytek útoků," sdělila mluvčí.