Slovenská koruna ráno prudce zpevnila a posunula se na nový rekord k euru i americkému dolaru. Vůči euru se posunula na 32,945 SKK/EUR proti pátečním 33,94 SKK/EUR, k dolaru se obchodovala za 24,775 SKK/USD. Důvodem vzestupu je páteční úprava centrální parity v systému kurzů ERM-II, který je předstupněm zavedení eura. Slovensko chce platit eurem od ledna 2009.

Banka je připravena intervenovat

Slovenská centrální banka (NBS) ale už označila rychlé posílení koruny za neopodstatněné. „My tento kurz považujeme za příliš nadhodnocený," řekl guvernér slovenské centrální banky (NBS) Ivan Šramko.
NBS je připravena intervenovat přímo na trhu, řekl člen bankovní rady Karol Mrva agentuře Reuters. Podle něj nebyl pro tak rychlé zpevnění koruny důvod. Její kurz poté mírně oslabil na 33 SKK/EUR. I nadále jsou však patrné tendence k posilování, uvedl analytik Patria Online Tomáš Vlk.

Slovensko změnilo paritu vůči euru

Evropská komise v pátek pozdě večer oznámila, že se na žádost Slovenska parita vůči euru upravila o 8,5 procenta z původních 38,455 SKK/EUR na 35,4424 SKK/EUR. Od této parity se měna během setrvání v ERM-II nesmí vychýlit o více než 15 procent oběma směry. Měla by se tedy udržet v intervalu mezi 30,1260 až 40,7588 SKK/EUR. Do ERM-II, kde země musí setrvat nejméně dva roky před přijetím eura, vstoupilo Slovensko v listopadu 2005.

V posledním období se slovenská koruna pohybovala blízko spodní hranice původního rozpětí. Koruna si za poslední měsíce připsala výrazné zisky, ke kterým jí podle ekonomů pomohl příliv zahraničních investic a rychlý růst ekonomiky. Na dosud nejsilnější úrovni byla 8. března, kdy po vzestupu na 33,80 SKK/EUR centrální banka intervenovala přímo na trhu v neprospěch vlastní měny.
Slovensko není první zemí, která upravila centrální paritu. V minulosti tak učinilo Řecko či Irsko.