Ministerstvo informatiky (MI) zřejmě skončí. Vládní návrh, který se zrušením ministerstva počítá, schválila Poslanecká sněmovna. Návrh ještě posoudí Senát a prezident republiky.

Návrh na zrušení ministerstva informatiky mimo jiné počítá s tím, že právo hospodařit s majetkem ministerstva přejde na ministerstva vnitra, průmyslu a obchodu a pro místní rozvoj. Podle mluvčího ministerstva informatiky Jana Ference budou na tato ministerstva převedeny také zaměstnanci ministerstva, kterých je v současné době 119. Ke snížení počtu pracovníků došlo díky koordinaci činností mezi MI a Ministerstvem vnitra, kterou začal uskutečňovat již dříve ministr Langer," dodal Ferenc.

O hmotném majetku podle něj rozhodne delimitační komise, která bude ustanovena v několika příštích dnech. "Počítá se s převodem majetku na MPO, dům v Holečkově ulici na Žižkově, kde nyní MI sídlí, bude převeden na ministerstvo vnitra. Předběžně se uvažuje o jeho využití pro sídlo nově připravované instituce Ústav paměti národa," dodal Ferenc.

Ministr vnitra Ivan Langer uvedl, že pokud návrh na zrušení ministerstva úspěšně dokončí legislativní cestu, mohlo by ministerstvo "reálně" skončit zhruba v polovině roku. "To neznamená, že se přestane řešit rozvoj informačních technologií v naší zemi. Naopak, cílem je urychlení a hlubší koordinace zavádění ICT ve veřejné správě a urychlení rozvoje informační společnosti," zdůraznil Langer.

První vláda Mirka Topolánka původně zamýšlela zrušit ministerstvo již ke konci minulého roku. Proti se ale postavili poslanci ČSSD a KSČM. Levice zrušení ministerstva nepodpořila ani dnes. Návrh ale uspěl díky hlasům vládní koalice a bývalých členů poslaneckého klubu ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanky.

Ministerstva mnoho informací nemají

Podle vlády je samostatné ministerstvo informatiky slabé. Lepší prosazení záměrů státu v informatice by podle kabinetu zajistilo převedení agendy v elektronické veřejné správě pod ministerstvo vnitra, telekomunikacích a poštách pod ministerstvo průmyslu a veřejných dražbách na ministerstvo pro místní rozvoj.

Tiskový mluvčí MPO Tomáš Bartovský potvrdil převzetí působnosti MI ve věcech elektronických komunikací, poštovních služeb a funkce zřizovatele příspěvkové organizace Testcom. "Z MI na MPO by měla přejít celá sekce tvořená odbory elektronických komunikací (16 systemizovaných míst) a poštovních služeb (7 systemizovaných míst)," uvedl Bartovský pro iHNed.cz. Pod MPO by měla přejít i odpovídající část rozpočtu. Jde ovšem podle něj předběžné informace, situace se může změnit po projednávání návrhu v Senátu.

"Podle aktuálních informací zůstane Česká pošta a.s. pod Ministerstvem vnitra. Konečné slovo však bude mít Senát, případně Sněmovna, pokud Senát novelu kompetenčního zákona vrátí," dodal Bartovský.

Zrušení ministerstva informatiky podle Langra neznamená oslabení vládní politiky v oblasti informačních technologií. MI podle něj nemělo dost pravomocí vůči ostatním ministerstvům, a špatně proto koordinovalo elektronizaci státní správy. "Je to uměle vytvořený úřad, který byl takto slepen dohromady jen proto, aby jeden člen minulé vlády měl možnost sedět ve vládě," řekl. Ministerstvo informatiky zřídila koaliční vláda ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody (US-DEU) v lednu 2003.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MPMR) prozatím neprovádí žádná konkrétní opatření. „Převzetí jednotlivých kompetencí ministerstva informatiky dalšími ministerstvy je v současné době předmětem jednání. MPMR je připraveno převzít agendu, která se může týkat jeho rezortu, žádné konkrétní kroky ovšem zatím provedeny nebyly,“ uvedla mluvčí ministerstvy pro místní rozvoj Jana Kozlíková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist