Světové ceny ropy stoupají. Během čtvrtka vzrostly o více než tři procenta k 62 dolarům za barel. Trh tak reagoval na středeční údaje o poklesu zásob benzinu ve Spojených státech, které vyvolaly obavy z napětí v dodávkách pohonných hmot před blížící se motoristickou sezonou v USA. Zdražení ropy bylo také podpořeno růstem akciového trhu.
Americká lehká ropa na konci obchodování v New Yorku vyskočila o více než dva dolary na 61,70 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent se vyhoupla o necelé dva dolary na zhruba 62,60 dolaru za barel.

ropa_rafinerie_172x107.jpgZásoby benzinu v USA minulý týden klesly oproti očekávání dvojnásobně o 3,4 milionu a byly již sedm procent pod úrovní z počátku února. Výraznější, než se čekalo, byl také pokles zásob v kategorii destilátů, kam patří nafta a topný olej.
Za poklesem zásob stojí potíže rafinerií spolu s jejich pravidelnou sezónní údržbou a zvýšená poptávka v USA před blížící se motoristickou sezonou. Někteří analytici však pokládají obavy z nedostatku benzinu v letní sezóně v USA za nepodložené. Produkce rafinerií podle nich výrazně stoupne a dodávky by mohly doplnit dovozy z Evropy.

Cena ropy bude záviset na výkonnosti světové ekonomiky

Pro další vývoj ceny bude rozhodující rozjezd motoristické sezóny v USA. Pokud spotřeba zůstane na obvyklé úrovni, což je podle analytika České spořitelny #197#uboše Mokráše velmi pravděpodobné, bude tlačit cenu ropy mírně nahoru. Prohlubující se příznaky zpomalování a hrozba recese v USA by měly opačný efekt.
Dalším faktorem ovlivňujícím ceny ropy jsou geopolitická rizika. K nim se v pozdním létě přidá hurikánová sezóna, která letos nemusí být ani zdaleka tak klidná jako loni, odhaduje Mokráš.

Navíc hrozí výrazný pokles komerčních zásob ropy kvůli těžebním kvótám OPEC. Organizace kvůli možnému zpomalení světové ekonomiky ponechala omezení těžby o 1,7 milionů barelů denně. Prezident OPEC M. al-Hamli slíbil, že v případě robustního růstu světové ekonomiky OPEC zajistí dostatečné zásobování ropou. "Pokud OPEC sliby dodrží měl by přispět ke stabilizaci vývoje ceny ropy, nesmí však přehnat trvání omezení těžby," sdělil Mokráš.

Poptávka zřejmě poroste

Podle průzkumu agentury Reuters mezi analytiky se růst spotřeby v letošním roce téměř zdvojnásobí na 1,39 milionu barelů denně. K tomu by měly přispět především USA a Čína. Také OPEC mírně zvýšil odhad letošní poptávky po ropě. Analytici předpokládají, že kvůli rychlému růstu poptávky bude OPEC nucen zrušit své současné těžební kvóty a navýšit objem těžby.

Cena americké ropy se v lednu snížila až na 20měsíční minimum 49,90 USD, od té doby však roste. Podle analytiků jsou základní příčinou jejího růstu dohody o snižování těžby v zemích ropného kartelu OPEC. Organizace od konce loňského roku snížila těžební kvóty asi o 1,7 milionu barelů.