Evropská Komise formálně vyzvala Českou republiku, aby změnila ustanovení českého zákona o ochraně hospodářské soutěže, které omezuje pravomoc českého Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uplatňovat článek 81 zakazující kartely a jiné restriktivní obchodní praktiky a článek 82 zakazující zneužití dominantního postavení Smlouvy o ES na případy jednání narušujícího hospodářskou soutěž v odvětví elektronických komunikací.
Výzva byla podána formou odůvodněného stanoviska, což je druhá fáze úředního postupu při porušení Smlouvy o ES. Česká republika tak má dva měsíce na to, aby zákon uvedla do pořádku, jinak Komise může celou věc předat Evropskému soudnímu dvoru.
"Je nezbytné, aby české orgány urychleně provedly změnu legislativy a umožnily tak českému orgánu pro hospodářskou soutěž uplatňovat právní předpisy ES v oblasti elektronických komunikací. Pravomoc uplatňovat předpisy ES, která byla poskytnuta národním orgánům pro ochranu hospodářské soutěže, byla důležitou součástí naší reformy protikartelových zákonů a je nezbytně nutné, aby tyto orgány mohly pokračovat v plnění svých úkolů," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová.
ÚOHS souhlasí s Komisí
"Na základě zákona č. 127/2005 sb. o elektronických komunikacích byla v minulosti omezena působnost soutěžního práva v oblasti telekomunikací. Toto omezení mohlo mít dopady i na schopnost úřadu aplikovat soutěžní právo komunitární a komise evropských společenství proto zahájila s Českou republikou řízení o porušení smlouvy o založení evropského společenství (tzv. infringement procedure). Ačkoliv Úřad opakovaně podával návrhy na odstranění předmětných ustanovení, získal podporu ostatních resortů teprve na základě aktivity komise," uvedl pro iHNed.cz Filip Vrána z odboru vnějších vztahů ÚOHS.
Novela, která ustanovení omezující rozsah aplikace soutěžního práva vypouští, byla zpracována úřadem a na podzim roku 2006 předložena vládě a v letošním roce schválena Parlamentem ČR.
"Sporný zákon zejména neumožňuje použití zákona o ochraně hospodářské soutěže na jednání, které je v rozporu s právním rámcem platným pro elektronické komunikace. To však odporuje právnímu řádu Společenství," vysvětlil Vrána.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist