Evropská komise České republice dala pokutu za nadbytečné zásoby zemědělských produktů. ČR bude muset zaplatit téměř 12,3 milionu eur, tedy skoro 350 milionů korun. Vyšší pokutu dostalo z devíti členských států jen Polsko. Asi 4,6 milionu eur (téměř 130 milionů korun) musí zaplatit i Slovensko.

"Opatření, jejichž cílem je zabránit vytváření přebytečných zásob, jsou běžným prvkem každého rozšíření EU," uvedla komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischerová-Boelová. Pokuta dnes stihla devět států, které do Evropské unie přistoupily v roce 2004. Vyhnula se jen Maďarsku, které žádné přebytečné zásoby nemá.

pokuta_zasoby_ek.jpgČeská republika překročila povolené zásoby u masa, ovoce a rýže. Členské státy budou mít na uhrazení poplatků čtyři roky. První část je splatná k poslednímu dni druhého měsíce následujícího po měsíci, kdy bylo rozhodnutí oznámeno členským státům. Další části jsou splatné 31. května 2008, 31. května 2009 a 31. května 2010.

Povinností nových členských států, vyplývající ze smlouvy o přistoupení, bylo zajistit, aby se před přistoupením nehromadily zásoby zemědělských produktů. "Stanovení přebytečných zásob se navíc neděje ze dne na den a ministerstvo zemědělství o problému již delší dobu vědělo,"uvedla zpráva komise.

Stanovení přebytečných zásob předcházel dvouletý dialog s dotčenými členskými státy, v jehož průběhu EK upravila metodu výpočtu s cílem vzít v úvahu jak obecná hlediska, tak argumenty týkající se specifické situace v jednotlivých zemích, které předložily členské státy. Výsledné poplatky jsou výrazně nižší, než bylo vypočítáno původně. 

Ministerstvo zemědělství nesouhlasí

gandalovic_petr_ruce_172x107.jpgČeská strana s rozhodnutím EK nesouhlasí a proti zaplacení pokuty se bude bránit. „Proti návrhu rozhodnutí Evropské komise se postavíme ve výboru Evropské komise, který bude záležitost ještě projednávat v polovině dubna. Pokud to bude nutné, budeme se bránit i soudní cestou,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Připomněl, že Evropská komise přes opakované žádosti postižených zemí nestanovila definici nadlimitních zásob. „Nikdo neprokázal, že by Česká republika způsobila nějaké narušení trhu Evropské unie. Údajné nadměrné zásoby některých komodit nevyvolaly výkyvy na jednotném trhu a unijnímu rozpočtu v této souvislosti nevznikly žádné mimořádné náklady, byť jediné euro,“ sdělil Gandalovič.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist