Česká a Slovenská republika, respektive ministerstva práce a sociálních věcí, vytvoří expertní týmy, které společně začnou řešit otázky důchodové reformy. Shodli se na tom český ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas a jeho slovenský protějšek Viera Tomanová na dnešním jednání v Uherském Hradišti.

Kromě důchodové reformy zahájily obě strany přípravy na uzavření dohod o sociálním zabezpečení, zamezení nelegální práce a zneužívání sociálních dávek. Smlouva by měla upravovat důchody Čechů a Slováků, kteří byli za dobu existence československého státu zaměstnáni u firmy sídlící ve druhém státě.

Tito lidé pobírají důchod od státu, kde pracovali. Například Češi, kteří pracovali na Slovensku, pobírají důchod ze Slovenska. Ten je ale značně nižší než důchod, který by pobírali v České republice. V takové situaci jsou téměř 3000 původně československých důchodců, kteří dnes žijí v Česku. Některými případy se již zabýval Ústavní soud, který ve většině případů dal za pravdu důchodcům. Naopak Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) posílá důchod na Slovensko asi 30.000 Slováků.

"Dlouhodobě považuji problém vyplácení důchodů Slovenským občanům pracujícím u nás za bolestivý a celou dobu usiluji o nalezení vhodného řešení, které by respektovalo právní řády obou zemí, tedy jak České, tak Slovenské republiky, a respektovalo eurounijní právo," řekl dnes agentuře ČTK Nečas.

V České republice nyní podle Nečase pracuje asi 90.000 Slováků, což je zhruba polovina zaměstnaných cizinců. Podle Viery Tomanové je na Slovensku zaměstnaných nyní asi 1150 Čechů, většinou mužů. "Je to logické. Na Slovensku jsou nižší mzdy a vyšší nezaměstnanost než v České republice," řekla Tomanová.

Slovenská ministryně se zajímala také o novelu českého zákoníku práce, na tuto reformu se totiž nyní slovenská strana připravuje. Obě strany si vyměnily zkušenosti v oblasti sociální politiky. Iniciátorkou setkání ministrů sociálních věcí byla Tomanová.