Sdružení podezřívá tyto společnosti hned z několika trestných činů. Společnost Finpomoc.cz svým klientům podle SOS účtuje nepřiměřené pokuty, a navíc při řešení sporů používá právně problematické rozhodčí řízení.

Člen právního oddělení SOS Jan Šulc uvedl, že sdružení zástupce firem podezřívá z trestných činů podvodu a lichvy. Podle Šulce existuje také podezření z trestného činu účasti na zločinném spolčení. Na počínání těchto společností si u SOS stěžovala řada nespokojených klientů.

Firma Finpomoc.cz poskytuje úvěry od 10.000 korun do 40.000 korun. Smlouva podle Šulce obsahuje řadu nepřiměřených a pro spotřebitele výrazně nevýhodných ustanovení, jako jsou vysoké smluvní pokuty či neomezené inkaso finančních prostředků z účtu klientů samotnou společností.

Šulc také upozornil na to, že veškeré spory se řeší pomocí rozhodčího řízení zprostředkovaného 1. moravskou rozhodcovskou společností. "Ve svém souhrnu jsou tyto podmínky schopny uvést spotřebitele do velmi tíživé finanční situace během krátké doby. Například úvěr ve výši 10.000 korun se může během několika málo měsíců přeměnit v exekuční příkaz na částku několikanásobně vyšší," podotkl Šulc.

Smluvní doložky odkazující na řešení sporu cestou rozhodčího řízení jsou podle Šulce sami o sobě velmi problematické. „Spotřebiteli je tak upíráno právo na řešení sporu před soudem," podotkl.

Finpomoc.cz podle Šulce využívá minimálního prodlení se splacením některé částky nebo sama klienty do takového prodlení uvede tím, že si splátku z jejich účtu nevyinkasuje, anebo inkaso provede pozdě. Poté uplatňuje vysoké smluvní pokuty a zaplacení celého úvěru, a to prostřednictvím rozhodčího řízení u 1. moravské rozhodcovské společnosti. Náklady řízení pak musí zaplatit spotřebitel.