Česká spořitelna, banka s největším počtem klientů v zemi, letos v prvním čtvrtletí zvýšila čistý konsolidovaný zisk o 8,7 procenta na 2,72 miliardy korun. V loňském prvním čtvrtletí banka zaznamenala zisk 2,5 miliardy korun. Oznámila to dnes spořitelna, která patří do skupiny rakouské Erste Bank. Výsledky jsou podle mezinárodních účetních standardů a nejsou auditované.

Za pozitivním výsledkem spořitelny stojí především provozní zisk, který se meziročně zvýšil o 11,6 procenta na 4,2 miliardy korun. Banka zlepšila i poměr provozních nákladů k provozním výnosům z 52,4 procenta na 51,2 procenta.

ceska sporitelna_logo.GIFNavyšování provozního zisku bylo způsobeno především nárůstem čistých úrokových výnosů o 11,9 procenta na 5,69 miliardy korun. Na něm má zásluhu hlavně rostoucí objem úvěrů pro občany, firmy i veřejný sektor. Klientské úvěry bez vlivu České konsolidační agentury vzrostly o 22,6 procenta na 341,55 miliardy korun. Zvýšily se i úrokové příjmy z dluhových cenných papírů.

Závazky ke klientům meziročně vzrostly o 16,8 procenta na 606,71 miliardy korun. Poměr klientských pohledávek ke klientským úvěrům se zvýšil z 56,6 procenta na 57,1 procenta.

Příjmy z poplatků a provizí vzrostly o 4,9 procenta na 2,34 miliardy korun. Hlavním zdrojem byly platební transakce, nejvýrazněji rostly poplatky a provize z úvěrových obchodů, za správu aktiv a brokerské poplatky. Například počet hypotečních úvěrů vzrostl meziročně o 35,9 procenta, hotovostních úvěrů o 17,9 procenta. Transakce přitom ve stále větší míře probíhají v elektronické podobě.

Čistý zisk z provozních operací ve srovnání s minulým obdobím klesl o 9,3 procenta na 0,46 miliardy korun. Nižší výnosy měly především operace s cizími měnami a deriváty. Naopak příjmy z pojištění vzrostly o 42,9 procenta na 0,1 miliardy korun a rostl i obchod s cennými papíry.

Všeobecné administrativní náklady České spořitelny v prvním čtvrtletí vzrostly o 6,3 procenta na 4,4 miliardy korun. Na zvýšení osobních nákladů měl vliv hlavně větší rozsah práce a odměn, počet zaměstnanců skupiny meziročně vzrostl o 1,1 procenta na 10,910 pracovníků.

Návratnost kapitálu se následkem růstu vlastního kapitálu snížila z 22,5 procenta na 21,8 procenta. Kapitálová přiměřenost mírně klesla na 11,12 procenta.

Bilanční suma spořitelny meziročně vzrostla o 15,4 procenta na 793,99 miliardy korun.

Do skupiny České spořitelny patří vedle samotné banky Pojišťovna ČS, Stavební spořitelna ČS , Penzijní fond ČS , Leasing ČS, Investiční společnost ČS, Faktoring ČS a brokerjet ČS. Česká spořitelna patří do skupiny rakouské Erste Bank. Její akcie se na rozdíl od Erste neobchodují na pražské burze.

Zisky rostou i Erste Bank

 

Také Erste Bank v letošním prvním čtvrtletí zvýšila čistý konsolidovaný zisk. Ten se vylepšil o 25,1 procenta na 302,1 milionu eur. V loňském 1. čtvrtletí činil čistý konsolidovaný zisk banky 241,5 milionu eur. Informace pro iHNed.cz zaslala Hana Cygonková z tiskového odboru banky.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist