Stát hospodařil v prvních čtyřech měsících letošního roku se schodkem 17 miliard korun. V meziročním srovnání je deficit o 2,9 miliardy korun nižší, když schodek v dubnu 2006 činil 19,9 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Za celý rok ministerstvo počítá se schodkem státního rozpočtu 91,3 miliardy korun.
Proti stavu na konci letošního března podle ministerstva došlo k výraznému propadu hospodaření o 28,3 miliardy korun. V březnu totiž stát hospodařil s přebytem 11,3 miliardy korun. Výsledek hospodaření ovlivnily především výdaje na stavební spoření ve výši 14,2 miliardy korun a čtvrtletní záloha na školství ve výši 18,6 miliardy korun.
"Na první pohled se sice státní rozpočet meziročně ozdravil, na druhý pohled je ale vidět, že příjmy rostou pomaleji a výdaje rychleji, než se počítalo. Dá se tedy počítat s tím, že za celý rok bude deficit hlubší, než jej schválili poslanci," komentoval výsledky analytik Next Finance Vladimír Pikora. Nezdravý vývoj je podle něj vidět především u sociálních dávek, kde vidí největší prostor pro reformy. "Můžeme se jen ptát, jaké by měl státní rozpočet problémy při recesi, když je má i při zhruba šestiprocentním růstu ekonomiky," dodal.
Příjmy vzrostly díky DPH
Na celkových příjmech stát ke konci dubna získal 318,2 miliardy korun, což je o 6,2 procenta, tedy o 18,6 miliardy korun více než ve stejném období loni. Z toho příjmy z daní a poplatků se zvýšily meziročně o 11,1 miliardy korun na 158,8 miliardy. Výrazně stouplo stejně jako v předchozím měsíci především inkaso daně z přidané hodnoty, z které stát získal 61,9 miliardy korun. To představuje 9,9procentní nárůst oproti loňskému výběru.
Naopak nárůst spotřebních daních stát činil pouze 0,3 procenta na 39,2 miliardy. Stát přitom počítal s růstem o 16,6 procenta. Podle údajů ministerstva nebude naplněno předpokládané inkaso daně z tabákových výrobků.
Více než desetiprocentní nárůst příjmů stát zaznamenal u daně z příjmu fyzických osob a získal takto 27,8 miliardy korun. Mírně stouply i příjmy z daní podniků a firem na 23,8 miliardy korun.
Z pojistného na sociální zabezpečení stát obdržel 116,6 miliardy korun, což je více než desetiprocentní nárůst. Z toho na důchody lidé odvedli 96 miliard korun. Stát na penze poskytl necelých 96 miliard korun a důchodový účet se tak dostal do mírného přebytku. Za celý rok stát počítá s přebytkem sedm miliard korun.
Celkové výdaje státu stouply meziročně o 15,6 miliardy na 335,2 miliardy korun. To je o 4,9 procent více než v loňském roce. Do sociální oblasti mířilo 128,9 miliardy korun.
Přes 54 miliard korun poslal stát územním samosprávám, zejména jako zálohy na školství a sociální služby. Vyšší čerpání podle MF ovlivnily především převody prostředků na přímé náklady škol zřizovaných obcemi a kraji ve výši 37,3 miliardy korun, z toho 18,6 miliardy činila dubnová záloha na 2. čtvrtletí. Fondům sociálního a zdravotního pojištění z rozpočtu putovalo 15,9 miliardy korun. Na úrocích ze svého dluhu ČR zaplatila za letošní čtyři měsíce 12,6 miliardy korun, meziročně o 300 milionů více. Do rozpočtu Evropské unie letos Česko zatím odvedlo 10,7 miliardy Kč. Naopak z fondů EU přiteklo 14,4 miliardy korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist