Téměř tři čtvrtiny občanů jsou přesvědčeny, že dávky v nezaměstnanosti by měly být nízké, aby byl každý nucen najít si zaměstnání. Podobně velká část lidí (72 %) se také domnívá, že podpora v nezaměstnanosti by se neměla zvyšovat, vyplývá z výsledků průzkumu STEM.

Mínění, že dávky v nezaměstnanosti neslouží k udržení slušné životní úrovně nezaměstnaných, ale jejich hlavním smyslem je přimět každého, aby si našel zaměstnání i za cenu méně kvalifikované práce, rekvalifikace nebo třeba přestěhování, převládalo v názorech veřejnosti i v minulém období.

Podobně se názorům z minulosti podobá i přesvědčení, že podporu v nezaměstnanosti není nutné zvyšovat.

Nejsilněji bylo patrné na počátku devadesátých let. Údaje z dubna letošního roku ukazují, že současné rozložení názorů na účel podpory v nezaměstnanosti a její růst se situaci z počátku devadesátých let velmi podobá.

graf_davky_stem.jpg

Oba zmiňované názory na finanční podporu v nezaměstnanosti převažují ve všech skupinách obyvatel. U některých kategorií lidí však nejsou tak silné. Některé rozdíly jsou podmíněné úrovní vzdělání. Méně nekompromisní postoje zastávají lidé se základním vzděláním, pro minimální dávky v nezaměstnanosti je 64 % osob se základním vzděláním. Menší rozhodnost je patrná také v postojích lidí působících v dělnických profesích a zejména v postojích osob žijících v obtížných finančních podmínkách. Právě lidé s nízkým materiálním standardem mají vůbec nejměkčí názory na dávky v nezaměstnanosti. S minimálními dávkami v nezaměstnanosti souhlasí 56 % a o neúčelnosti zvyšování podpory v nezaměstnanosti je přesvědčeno 47 % jedinců, kteří považují materiální zajištění své domácnosti za špatné nebo se cítí být chudí.

V názorech se liší voliči ODS a KSČM

Jistou roli v diferenciaci postojů k finančnímu zajištění nezaměstnaných hraje rovněž politická orientace. Podle očekávání se od průměru celé populace nejvíce odchylují stoupenci ODS na jedné straně a potenciální voliči KSČM na straně druhé. O nezbytnosti motivovat lidi k hledání práce poskytováním minimální dávek v nezaměstnanosti je přesvědčeno 82 % příznivců ODS a 64 % stoupenců KSČM. Se zvyšováním podpory v nezaměstnanosti nesouhlasí 78 % lidí preferujících ODS a 66 % možných voličů komunistů.

Obecně lze říci, že míra rozhodnosti projevovaná v postojích k problematice finančního zabezpečení nezaměstnaných je ovlivněná dvěma protichůdně působícími okolnostmi. Na jedné straně to jsou pochybnosti, zda stávající úroveň podpor motivuje dostatečně nezaměstnané, aby si hledali práci (pochybuje o tom 73 % veřejnosti). Tyto pochybnosti posilují přesvědčení o nutnosti poskytovat nezaměstnaným jen minimální podporu a dále ji nezvyšovat. Proti tomu působí zkušenosti a obavy z nezaměstnanosti (v současné době je projevuje 55 % ekonomicky aktivní populace), které razanci postojů k otázkám finančních dávek pro lidi bez práce viditelně změkčují.


Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist