Lidé ve věku 25 až 34 let spoléhají při financování vlastního důchodu více sami na sebe a méně na stát. Mladší generace je ochotnější připustit si zodpovědnost za svou situaci po odchodu do důchodu, vyplývá z výsledků celosvětového výzkumu finanční skupiny AXA. Zvyšující se důraz na zodpovědnost jednotlivce představuje jeden z nejvýraznějších kontrastů mezi generacemi.

Lidé se začínají připravovat na důchod ve stále mladším věku. Zatímco v roce 2004 vyšel průměr 38,4 roku, letos začínají plánovat důchodovou situaci lidé průměrně ještě před 32. narozeninami.

V Česku je situace podobná

Tento trend se projevuje i v České republice. "Stále více lidí přemýšlí o své budoucnosti a uvědomuje si, že systém průběžného financování důchodů jim nezaručí dostatečné příjmy pro aktivní a spokojené stáří. Proto mají tak velký zájem o penzijní připojištění," uvedl generální ředitel skupiny AXA pro ČR a SR Petr Žaluda.

Češi uzavírají životní pojistky v průměru okolo 33. roku. Z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami vyplývá, že je uzavírají stále mladší lidé. Zřejmě to podle nich souvisí s tím, že si berou hypotéky, a s větším povědomím o nutnosti penzijní reformy.

Mít se v důchodu ještě lépe

Mnoho pracujících (77 procent) podle výsledků výzkumu očekává, že jejich kvalita života po odchodu do důchodu zůstane stabilní nebo se zlepší. Tyto představy téměř přesně odpovídají zkušenosti důchodců, z nichž tři čtvrtiny uvedly, že kvalita jejich života je nyní vyšší nebo stejná, než když pracovali.

Většina důchodců je se svou životní situací celkem spokojená. Zhruba 85 procent z více než 5000 dotazovaných důchodců popisovalo samo sebe jako "velmi šťastné" (27 procent) nebo "docela šťastné" (58 procent). Jen malé rozdíly pak byly mezi důchodci mladšími 65 let a ve věku 65 let a více.

Zhruba tři ze čtyř důchodců uvedli, že jsou „docela zdraví“ nebo „velmi zdraví“. Přes 80 procent důchodců uvedlo, že je možné lidi nad 65 let hodnotit jako dobré pracovníky. Při dotazu, do jakého věku by oni sami byli způsobilí k práci, byl ale průměrný věk méně 64,6 let.

Úroveň života klesla hlavně ženám

Rozdíly mezi muži a ženami existují v oblasti změn životní úrovně po odchodu do důchodu. V polovině ze 16 zemí, v nichž se výzkum uskutečnil, ženy v důchodu uvedly podstatně hlubší pokles životní úrovně než muži. Například ve Francii 58 procent důchodkyň uvedlo, že se jejich životní úroveň snížila, zatímco stejný pocit má jen 44 procent francouzských mužů. Téměř všude jsou na tom ženy v důchodu finančně hůře než muži.

Výzkum AXA Retirement Scope 2007 probíhal v 16 zemích Evropy, Severní Ameriky a Dálného východu mezi červencem a zářím 2006, tázáno bylo 11.590 respondentů. Kladl si za cíl zjistit, jaké jsou představy ekonomicky aktivního obyvatelstva o době po odchodu důchodu, a srovnat je s pohledem nynějších důchodců. AXA, která v Česku působí prostřednictvím penzijního fondu a pojišťovny, je celosvětovým lídrem v oblasti finanční ochrany.