Podle Evropské komise mají státy v pořádku veřejné finance a splňují všechna předepsaná kritéria. Přechod na euro musí potvrdit členské státy a doporučit ho Evropská centrální banka, ale to je spíše formalita.

Závěrečné rozhodnutí by mělo zaznít na schůzi ministrů financí členských zemí EU v červenci, poté, co bude téma projednáno v Evropském parlamentu a na schůzi leaderů zemí EU. Malta spolu s Kyprem se tak stanou 14. a 15. členem eurozóny.

Oba nastávající členové eurozóny splnili nutná kritéria. Inflace v obou zemích za posledních 12 měsíců činila dvě procenta. Hranici je přitom stanovena na hodnotě tří procent. Bez problémů byl i stav veřejných financí, který patřím k dalším rozhodujícím kritériím.

Schodek rozpočtu států usilujících o přijetí eura nesmí přesáhnout tři procenta HDP. V případě Malty deficit pro letošní rok bude podle odhadů činit 2,1 procenta HDP a v případě Kypru dokonce 1,4 procenta HDP.

"Státy Kypr i Malta dosáhly vysokého stupně sblížení svých ekonomik s ekonomikou zemí eurozóny a jsou proto připraveni přijmout euro v lednu 2008. Aby však byla zajištěna úspěšnost celého procesu, musejí oba státy pokračovat ve stabilizaci politiky v ekonomických i ostatních otázkách," uvedl k doporučení evropský komisař pro ekonomiku a měnovou politiku Jouquin Almunia.

Kypr i Malta vstupovaly do EU stejně jako Česká republika a Slovensko v roce 2004. Zatímco Slovensko hodlá přijmout euro v roce 2009, ČR stále ještě nemá stanoveno ani datum vstupu do eurozóny. V posledních době mluví představitelé českého ministerstva financí o roce 2012, cesta ČR ke společné měně tak bude pravděpodobně podstatně delší.