Cena ropy na světových trzích dál roste a největší vliv na ni má vývoj kolem Íránu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve středu oznámila, že Írán pokračuje v obohacování uranu a hodlá tuto činnost ještě rozšířit. Země tím eskaluje spor s mezinárodním společenstvím a hrozí jí za to nové sankce.
Cena severomořské ropy Brent, která nyní slouží jako barometr cenového vývoje ve světě, se po poledni prodávala asi za 71,05 USD a během dne vzrostla až na 71,29 USD za barel. Cena Brentu je tak nejvyšší od loňského 28. srpna. Naopak cena americké lehké ropy West Texas Intermediate nepatrně klesla a prodává se zhruba za 65,40 USD.

Cena ropy je na zprávy z Íránu citlivá

Írán je čtvrtým největším vývozcem ropy na světě, takže pokud by se jeho spor s mezinárodním společenstvím zhoršil, trh by z toho mohl vyvozovat větší riziko ohrožení plynulosti zásobování. Cena ropy se zvyšuje prakticky vždy, když se kolem Íránu objeví nějaký problém.

Washington ve středu poslal do Perského zálivu devět válečných lodí, a dal tak impulz k růstu cen ropy. Záliv, který se dotýká íránských břehů, je hlavní tepnou pro vývoz ropy ze zemí Blízkého východu, a je tedy důležitý z hlediska plynulosti zásobování světového trhu.

Ve flotile jsou i dvě letadlové lodě, Američané však tvrdí, že přítomnost plavidel v Perském zálivu má ryze cvičné účely. Spojené státy už mnohokrát zopakovaly, že spor s Íránem chtějí řešit diplomatickou cestou. Vojenskou intervenci ale nikdy nevyloučily. Nejvyšší představitelé MAAE už ale minulý týden upozornili, že strategie Západu se v této situaci ukazuje jako zastaralá a světové mocnosti nesmějí dopustit, že Írán bude schopen začít s výrobou atomové bomby.

Ceny ropy v dolarech za barel
(asi 159 litrů)

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ
CENA
PŘEDCHOZÍ
ZÁVĚR
Londýn ICE Brent červenec 71,03 70,60
New York Nymex WTI červenec 65,43 65,77


Výhled na následující měsíce

Pokud nedojde k problémům v některé z citlivých oblastí, měl by trh pokračovat ve sledování vývoje zásob v USA (především benzínu). S blížící se hurikánovou sezónou může nervozita růst. A to zejména v případě, když trh nabyde pocit, že jsou zásoby nedostatečné. Jakékoliv znatelnější narušení dodávek by mělo vyvolat silný růst ceny, naopak prostor pro její pokles je omezený (asymetrické riziko).

S nástupem léta pak bude na důležitosti nabývat počasí, především hurikány v oblasti Mexického zálivu. Podle předpovědí by měla být letošní sezóna hurikánů obzvlášť silná. Důležitým faktorem bude permanentně také postoj Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) k výši těžebních limitů. Pokud OPEC nebude ochoten limity uvolnit, bude to zvyšovat pravděpodobnost tlaku na růst ceny. OPEC však zatím nemá důvod zvyšovat limit těžby a tlačit tak cenu ropy dolů. Důvodem, proč se ropný kartel čas od času snaží udržet cenu ropy níže, je obava, že by vysoká cena černého zlata mohla zadusit růst světové ekonomiky. To v současnosti zatím nehrozí. Nadále důležitý bude tedy i vývoj světové ekonomiky. Kdyby se objevily známky ochlazování čínské ekonomiky nebo by klesla spotřebitelská poptávka v USA, vedlo by to k tlakům na pokles ceny ropy.

Cena benzinu poroste

Ceny benzinu u čerpacích stanic v České republice tento týden prudce vzrostly, nafta zdražila jen mírně. Ve všech krajích stojí natural už více než 30 korun za litr, vyplývá z údajů společnosti CCS.

Kromě růstu cen ropy je pro české motoristy špatnou zprávou i skutečnost, že se zvyšuje kurz koruny proti dolaru. "Korunová cena ropy a jejích derivátů proto v posledních dnech výrazně podražila a je jen otázkou času, než se to projeví i u čerpacích stanic," řekl ekonom Next Finance Vladimír Pikora. Jedinou záchranou pro řidiče podle něj dosud byla psychologická bariéra 30 korun za litr Naturalu, která držela růst cen na uzdě. "Nicméně marži prodejců nelze tlačit dolů dlouho," míní Pikora. Během následujícího měsíce bychom se tak měli připravit na výrazně vyšší růst pohonných hmot, než je zdražení o 5 haléřů za týden. "Očekáváme, že letos bude průměrná cena pohonných hmot vyšší než vloni. Prázdninová cena přesahující 32 korun za litr by nás nepřkvapila," uvedl ekonom.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist