Česká veřejnost důvěřuje mnohem více České národní bance než Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). Rozdíl činí dlouhodobě přibližně 20 procentních bodů, vyplývá z průzkumu společnosti STEM. Vyšší důvěru mají přitom obě instituce mezi stoupenci pravice, mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi a lidmi dobře hmotně zajištěnými.

Zatímco české centrální bance důvěřuje 72 procent občanů, Mezinárodnímu měnovému fondu vyslovila důvěru přibližně polovina české veřejnosti, konkrétně 52 procent.

Z analýzy vývoje důvěryhodnosti těchto finančních institucí vyplývá, že v roce 1999 a na počátku roku 2000 byla deklarovaná důvěra v obě instituce přibližně stejná. Od října roku 2000 až dodnes se udržuje vyšší důvěra lidí v centrální banku ČR s tím, že míra důvěry v tyto dvě instituce se až na mírné výkyvy stabilně liší přibližně o 20 procentních bodů. V posledních třech letech je vývoj ustálený a nedochází k výraznějším změnám.

STEM_duvera_CNB.gif

Zdroj: STEM, Trendy 1994 - 2007

Levicoví voliči institucím věří méně

Při pohledu na hodnocení obou institucí podle stranických preferencí občanů je patrné, že vyšší důvěru vyslovují ČNB i MMF příznivci ODS a s určitým odstupem také stoupenci Strany zelených. Přívrženci KSČM vyslovují oběma institucím již tradičně nejnižší míru důvěry, výrazněji se to projevuje v případě Mezinárodního měnového fondu, jemuž důvěřuje pouhá čtvrtina příznivců této strany. Stoupenci ČSSD a KDU-ČSL hodnotí obě instituce přibližně stejně jako průměrná česká populace.

Důvěra v obě instituce se významně liší také podle vzdělání a majetkového zajištění respondentů. Platí, že čím vyšší vzdělání lidé mají a čím lépe jsou hmotně zajištěni, tím vyšší kredit přisuzují centrální bance i Mezinárodnímu měnovému fondu. Hodnoceným institucím nejvíce věří lidé s vysokoškolským vzděláním, 86 procent z nich důvěřuje ČNB a 65 procent MMF, a část veřejnosti, která se považuje za dobře hmotně zajištěnou, 80 procent z nich důvěřuje ČNB a 60 procent MMF.

Společnost STEM dlouhodobě sleduje, jak česká populace důvěřuje bankovním, respektive finančním institucím. Poslední šetření provedla začátkem května na vzorku 1219 respondentů.