Spor mezi občanským sdružením Investoři Helvag a poradenskou firmou OVB Allfinanz vstupuje do další fáze. OVB podala ve středu trestní oznámení na zmocněnce občanského sdružení Investoři Helvag Jiřího Kohlíčka pro podezření z trestných činů poškozování dobrého jména společnosti a nekalé soutěže. Občanské sdružení pak ve čtvrtek chystá před sídlem OVB demonstraci klientů, kteří přišli o značné finanční prostředky investicí do společnosti Helvag zprostředkovanou právě přes OVB. Chce tak firmu přimět k tomu, aby s investory začala jednat o odškodnění.

OVB brání své "dobré jméno"

Trestných činů se měl Kohlíček podle zástupce OVB Michala Donatha mimo jiné dopustit tím, že letos v květnu zaslal významným obchodním partnerům OVB dopis poškozující dobré jméno a pověst OVB. Právě prodej jejich produktů OVB totiž již léta zprostředkovává. Text podobného znění s názvem "Otevřený dopis spolupracovníkům OVB Allfinanz" rozeslal se stejným záměrem nejméně stovkám spolupracovníků společnosti.

Dalším Kohlíčkovým právně povážlivým krokem je údajně výše zmíněný nepovolený protest, který svolal před sídlo OVB na čtvrtek. "Žádné nátlakové akce, ani cílené poškozování naší pověsti, poškozené investory odpovědnosti za vlastní investici nezbaví," soudí OVB.

Jedna z největších kauz v posledních letech

O své vklady přišlo 1200 Čechů, kteří prostřednictvím OVB Allfinanz investovali do nemovitostí švýcarské společnosti Helvag. Celkem se jednalo o investici ve výši 300 milionů korun. OVB ale odmítá vzít na sebe za tuto ztrátu jakoukoli odpovědnost. Popírá, že by při nabídce této investice pochybila, a o odškodnění investorů odmítá jednat.

"Investice, kvůli podvodu vedení a majitelů Helvagu znamenala pro investory i pro OVB velkou ztrátu. Podvod byl soudně potrestán, podvodníci jsou za mřížemi. Přes veškerou snahu právních zástupců OVB se nepodařilo zajistit ani úhradu vložených prostředků. Je nám to líto, ale investiční rozhodnutí s sebou nesou i značná rizika," uvedl předseda představenstva OVB Günther Gramlich.

Občanské sdružení Investoři Helvag však tvrdí, že OVB musela vědět, že v případě investice do Helvagu šlo o naprostý podvod a že propočty Helvag o finančních výnosech jsou chybné. Zejména, když o sobě tvrdí, že všechny nabízené produkty prověřuje s odbornou péčí. Přesto tuto investici zaštítila svým dobrým jménem. Proč? Důvodem byla podle občanského sdružení výše makléřské provize. Podle informací některých makléřů byla provize za jeden prodaný produkt 23,5 %, tedy 47 tisíc Kč. Je-li tento údaj pravdivý, vydělala OVB na klientech Helvagu velice slušných 56 milionů Kč.

V září 2005 podal advokát Kohlíček jménem poškozených investorů trestní oznámení na OVB Allfinanz pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu a dalších skutků. Policie ČR celou záležitost odložila, protože se žádné provinění ze strany OVB neprokázalo. Kohlíček však podal proti odložení stížnost, kterou nyní vyřizuje státní zástupce.

V listopadu 2006 bylo založeno občanské sdružení Investoři Helvag, které po OVB žádá, aby s poškozenými investory začala jednat a odškodnila je. Jeho jménem je zmocněn jednat právě advokát Kohlíček. Členy sdružení je pak malá část poškozených investorů.

OVB své klienty neinformovala včas

Poradenská firma OVB Allfinanz začala nabízet produkty spolku Helvag na českém trhu roku 1997. Helvagu lidé svěřovali své peníze od roku 1998. Minimální vklad byl 200 tisíc korun a dalších 10 tisíc činil vstupní poplatek. Peníze měly být použity na rozjezd a provoz sítě steakových restaurací ve Švýcarsku. Firma jim nabízela zhodnocení až sedm procent.

Investice spočívala ve členství ve spolku (od roku 2000 podíl v komanditní společnosti), který investoval do realit a steakových restaurací. V letech 1999 a 2000 byly v Německu skutečně tři restaurace Outback Steakhouse otevřeny. Avšak po roce provozu skončily s milionovou ztrátou.

Helvag skončil v červnu 2001, kdy policie učinila razii v sídlech společností Helvag ve Švýcarsku, Německu, Lucembursku a České republice. Všechny tři restaurace se ocitly v konkurzu. Státní zástupce ve Würzburgu obvinil manažery Helvagu ze zpronevěry, podvodu a praní špinavých peněz. Celkem bylo zatčeno 14 lidí. O události informoval evropský tisk.

V červnu 2001 OVB Allfinanz stáhla produkty Helvagu z nabídky, aniž by stávající klienty Helvagu informovala, že je s jejich investicí něco v nepořádku. Oznámila jim to poprvé až v srpnu 2002 a slíbila jim poskytnutí a financování právních služeb v zahraničí. Klienti do této doby o ničem nevěděli a někteří z nich posílali Helvagu pravidelné platby.

V prosinci 2003 se OVB poskytnutí a financování právních služeb zřekla. V srpnu 2005 pak přiznala, že investice do Helvagu jsou definitivně ztraceny, odmítla však veškerou odpovědnost a vinu svalila na své finanční poradce.

Investice do Helvagu byla od začátku podezřelá

Helvag byl založen roku 1996 a v jeho čele stály podle informací občanského sdružení Investoři Helvag osoby s kriminální minulostí. Manažery Helvagu byli bratři Klefischovi a právník Wolfgang Graf. Jak Karl-Heinz Klefisch, tak Graf byli před nebo během svého působením v Helvagu trestáni. Graf za zpronevěru, Klefisch za krádež.

Záležitost ale byla podezřelá i z dalšího hlediska, tvrdí sdružení. Šlo totiž o velmi nestandardní produkt, členství ve spolku nebo komanditní společnosti, které nespadalo pod regulaci kapitálového trhu. Na investici bylo podezřelé také to, že žadatel v žádosti o členství vstupoval do spolku Helvag se sídlem v Lucembursku, ale z přiloženého materiálu jasně vyplývalo, že žadatel má vstoupit do "švýcarského" Helvagu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist