Tato situace je patrná především ve Spojených státech, kde jsou v poslední době investice do nemovitostí na ústupu. A to i kvůli problémům, které má trh rezidenčních nemovitostí (-2,9 %) v USA, zaznamenala americká ekonomika nižší než předpokládaný růst za 1. čtvrtletí letošního roku. Naproti tomu sektor hotelových zařízení, obchodní a zábavní centra a kanceláře zaznamenaly posílení přes 1 %. Celkový index REIT severní Ameriky však přidal nepatrných 0,1 % jen díky lepšímu vývoji v Kanadě (+ 1,9 %). Jen v období posledního měsíce přitom realitní společnosti ve Spojených státech ztratily 8,2 %.

Hlavní sledované indexy (v lokální měně)

24.5.2007 1 měsíc rok 2007 rok 2006
Evropa (EPRA Index) 3 750,54 -2,68% -2,71%  49,36%
USA (EPRA Index) 9 404,38 -8,23% -3,14% 35,06%
Japonsko (EPRA Index)  4 747,56 5,50% 26,82% 25,78%
Eastern Europe (GPR Index) 137,24 -2,94% 5,53% 30,05%

Zdroj: Bloomberg, AAM

V celosvětovém kontextu se velmi daří realitnímu trhu v Africe. Místní realitní index již předčil v minulosti velmi výkonné asijské společnosti a je od počátku roku 2007 jednoznačně nejlepším regionem na trhu realitních společností (+26,6 % od začátku roku). Jeho výkonnost táhnou především společnosti z Jihoafrické republiky, které v dubnu přidaly dalších 8 %.

Evropské REITs korigují po doznění efektu akvizic

V Evropě se tituly v období minulého měsíce spíše prodávaly. Realitní společnosti zaostaly v dubnu za tituly akciovými a to hlavně poté, co dozněl efekt akvizic. Ta nejvýznamnější se týká společností Rodamco (Holandsko) a Unibail (Francie). Spojením těchto dvou společností vznikl jeden z největších REIT v Evropě. Akvizice sehrály také roli ve Španělsku, kde se společnosti potýkají se zadlužením vzniklým právě z akvizičních aktivit. Španělsko je spolu s Británií a Německem, kde se prozatím nepodařilo naplnit očekávání investorů spojené se zavedením statutu REIT, výkonnostně nejhorším trhem Evropy v roce 2007. Výše uvedené skutečnosti jsou jevem krátkodobým. Z dlouhodobého hlediska stále existují pozitivní očekávání. Očekáváme, že se s odstupem času v Británii a Německu efekt zavedení statutu REIT projeví. Dlouhodobě pokračuje také silná poptávka ze strany světových penzijních fondů, kterým bude ještě nějakou dobu trvat, než naplní své pozice v nemovitostech, jejichž vhodnou alternativu vidí právě v REITs.

Co se týče jednotlivých sektorů, zaostávala v posledním měsíci výkonnost u společností investující do nákupních center a průmyslových zón. Naopak segment hotelů v minulém měsíci získal, i přes skutečnost, že indexy většiny všech evropských subindexů zakončily v červených.

Relativní vývoj evropského akciového a realitního trhu

atlantik_reality_05.gif

Zdroj: Bloomberg, AAM

Ani v České republice se realitním společnostem příliš nedařilo. Tituly v segmentu pražské burzy SPAD (Orco a ECM) v období minulého měsíce mírně oslabily. Jsou to však emise, které nejvíce vzrostly od počátku roku, a tak někteří investoři realizovali zisky. Akcie ECM nepříznivě reagovaly na zveřejněnou čistou hodnotu majetku (NAV) za rok 2006, investoři doufali v překvapení, které se však nedostavilo. Druhý realitní titul také oslabil, ani mu nepomohla oznámená akvizice GSG v Německu za 400 mil. EUR (v rámci joint-venture s Morgan Stanley Real Estate). Oba realitní tituly byly pod vlivem negativního sentimentu na evropské realitní akcie (zejména ve Španělsku).

Autor: Robert Šíbl, ATLANTIK AM