Vláda využije deset miliard korun z rezervních fondů jednotlivých ministerstev a státních organizací na výdaje Státního fondu dopravní infrastruktury na stavbu silnic a dálnic v letošním roce. Návrh ministerstva financí dnes schválila vláda, informoval na tiskové konferenci ministr financí Miroslav Kalousek. Ke konci roku bylo v rezervních fondech 68,8 miliardy korun.

SFDI by měl z peněz jednotlivých resortů získat 10,7 miliardy korun. Dvě miliardy korun by mělo získat ministerstvo obrany, 800 milionů korun ministerstvo zdravotnictví a další programy 400 milionů korun.

Podle Kalouska vláda rozdělením peněz vyjádřila, že její prioritou je budování dopravní infrastruktury. "Bylo to nutné opatření," uvedl ministr. Podle něj totiž již dříve byly nasmlouvány zakázky na další výstavbu, jejichž financování nebylo zajištěno.

V současnosti je nakládání s penězi v rezervních fondech jednotlivých ministerstev podmíněno souhlasem vlády a omezeno zákonem o rozpočtových pravidlech. Bez souhlasu vlády lze čerpat prostředky pouze na financování odstraňování povodňových škod, na spolufinancování evropských projektů a prostředky určené na financování společné zemědělské politiky. Senát ve čtvrtek schválil novelu zákona, která vládě umožní peníze ve fondech využít. Norma čeká ještě na podpis prezidenta.