Domácí měna víceméně stagnovala pod hranicí 28,60 Kč/EUR. Jen jednou se přes tuto hranici přehoupla na 28,62 koruny za euro. Nakonec však uzavřela na hodnotě 28,55 Kč/EUR. Vůči dolaru koruna posílila o deset haléřů na 21,36 Kč/USD. Za tímto vývojem stál propad dolaru na světových trzích.

Koruna nenašla inspiraci ani u sousedních měn, které výrazně posílily. Domácí měně podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa příliš nepomohl zveřejněný běžný účet platební bilance, který skončil s deficitem výrazně nad tržním očekáváním.

„Hranice 28,60 Kč/EUR funguje jako účinný štít proti dalšímu oslabování,“ míní analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Skutečné důvody nynějšího poklesu koruny spatřuje v globálních tocích kapitálu. "Spekulanti se naučili půjčovat si nízko úročené úvěry v českých korunách, získané peníze investovat na jiných trzích a doufat, že spekulace jim přinese výnos vyšší, než kolik činí úroky počátečního úvěru. Tyto úvěry ale budou muset být jednou splaceny, a pak koruna zase posílí," doplnila.

„Ačkoli nynější oslabování koruny se zastaví již v horizontu dní, skutečný nápor prudkého posilování přijde až po prázdninách,“ odhadla. Letní okurková sezona se totiž podle ní postará jako každoročně o to, aby bylo obchodování na devizovém trhu co nejnudnější. „Jakmile však začne po této pauze koruna posilovat, může se denně posunout i o desítky haléřů,“ odhaduje Šichtařová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist