Hlavně senioři, kteří obývají po desetiletí velké byty, by tak za nájem platili méně. Jak však dnes zaznělo na debatě o deregulaci nájemného v Brně, vyměnit byt za menší je problematické. Mnozí lidé se proto obávají, že na nájemné, které se bude v některých částech Brna v příštích letech zvyšovat ročně o třetinu, nebudou mít peníze.

Podle Světlany Pernicové, vedoucí právního oddělení Odboru dispozic s majetkem brněnského magistrátu, však nájemníkům v bytech, které vlastní soukromníci, nic než snaha o výměnu nezbývá. O obecní byt žádat nemohou, protože většinou mají uzavřenu smlouvu na dobu neurčitou. Úřad by jim prý mohl pomoci, až kdyby dospěli do důchodového věku. Pak by se mohli ucházet o bydlení v bytě se zvláštním určením. Těchto bytů se však v Brně uvolňuje minimum.

Po skončení deregulace mají lidé v nejlukrativnější části Brna platit za metr čtvereční měsíčně více než 80 korun. Za nájemné v bytě první kategorie o velikosti 68 metrů čtverečních by tak v roce 2010 měli zaplatit téměř 5500 korun. Tržní nájemné je však podle odborníků už dnes vyšší a v průměru se blíží 10.000 korunám.