Hlavně senioři, kteří obývají po desetiletí velké byty, by tak za nájem platili méně. Jak však dnes zaznělo na debatě o deregulaci nájemného v Brně, vyměnit byt za menší je problematické. Mnozí lidé se proto obávají, že na nájemné, které se bude v některých částech Brna v příštích letech zvyšovat ročně o třetinu, nebudou mít peníze.

Podle Světlany Pernicové, vedoucí právního oddělení Odboru dispozic s majetkem brněnského magistrátu, však nájemníkům v bytech, které vlastní soukromníci, nic než snaha o výměnu nezbývá. O obecní byt žádat nemohou, protože většinou mají uzavřenu smlouvu na dobu neurčitou. Úřad by jim prý mohl pomoci, až kdyby dospěli do důchodového věku. Pak by se mohli ucházet o bydlení v bytě se zvláštním určením. Těchto bytů se však v Brně uvolňuje minimum.

Po skončení deregulace mají lidé v nejlukrativnější části Brna platit za metr čtvereční měsíčně více než 80 korun. Za nájemné v bytě první kategorie o velikosti 68 metrů čtverečních by tak v roce 2010 měli zaplatit téměř 5500 korun. Tržní nájemné je však podle odborníků už dnes vyšší a v průměru se blíží 10.000 korunám.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist