Zájem o investice do realit se v Evropě zřejmě udrží i v dalších letech, investoři si ale budou více vybírat mezi jednotlivými bb_centrum.jpglokalitami, napsal to americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ), který ale upozorňuje, že na některých místech nelze počítat s vysokým zhodnocením. Jako příklad uvedl kanceláře v Praze.

V roce 2005 byla více než polovina investic v evropských realitách soustředěna na deseti největších trzích, včetně Londýna a Paříže. V průběhu loňského roku však objem investic na těchto trzích klesl na třetinu, protože vývoj přinutil investory posoudit i jiné možnosti.

"V hlavních městech střední a východní Evropy je obrovská poptávka, takže investoři těžko nacházejí dost volných prostor," řekl expert na střední a východní Evropu ve vídeňské pobočce realitní společnosti Richard Ellis Andreas Ridder.

Loni se ve střední a východní Evropě prodaly nemovitosti za 12,7 miliardy eur (asi 363 miliard Kč) a z toho asi 34 procent připadlo na nemovitosti mimo hlavní města. Letos se podle Riddera dá očekávat prodej nemovitostí za 15 miliard eur a na menší města připadne větší podíl než loni.

Britská poradenská společnost Experian Group došla k závěru, že největší potenciál k růstu mají kanceláře a nákupní centra, ovšem ne všude. Zájem je o kanceláře na trzích, které dosud ležely mimo hlavní trasy.

V Praze se výnos z pronájmu nejlepších kanceláří podle poradenské společnosti Cushman & Wakefield pohybuje kolem 5,5 procenta ročně, u nákupních center je to 5,75 procenta, To je zhruba stejně jako například v německém Düsseldorfu.

 

 Investice do nemovitostí (2005, 2006)

 investice.jpg