V Česku roste jak počet důchodců, tak ale i počet lidí, kteří platí sociální pojistné. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) evidovala ke konci května letošního roku celkem 2 005 920 starobních důchodců a 5 015 479 poplatníků pojistného na sociální zabezpečení. Na jednoho starobního důchodce tak přispívalo 2,50 poplatníků, zatímco v květnu 2001 to bylo 2,47 poplatníků.

Všech důchodců, tedy penzistů starobních i osob pobírajících důchody invalidní a pozůstalostní, bylo ke konci května letošního roku 2 697 104. To znamená, že na jednoho důchodce přispívalo 1,86 poplatníků pojistného. V květnu 2001 se jednalo o 1,84 poplatníků.

duchodci_poplatnici_vyvoj.gif

Od května 2001 do května 2007 přibylo celkem 256 514 poplatníků pojistného, což znamená nárůst o 5,1 %. Starobních důchodců bylo přitom v květnu 2007 o 82 501 více (nárůst o 4,1 %) než před šesti lety. Počet poplatníků pojistného tak roste rychleji než počet starobních důchodců.

Sociální systém České republiky je založený na principu solidarity, který spolehlivě funguje ve všech vyspělých státech světa. Zdraví lidé tak platbami pojistného pomáhají dlouhodobě nemocným, mladí zase starým. Pojistné na sociální zabezpečení zahrnuje platby na důchodové pojištění, na nemocenské pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Pojistné na sociální zabezpečení musí platit zaměstnanci, organizace za své zaměstnance a OSVČ. Peníze, které ČSSZ na pojistném vybere, tvoří víc než 1/3 příjmu státního rozpočtu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist