mytne_kapsch_kamion_172.jpgÚspěšnost výběru mýtného údajně klesla na 94 procent, což je o procento méně, než požaduje stát. Informaci přinesla Česká televize, které to řekl předseda expertní skupiny ministerstva dopravy Petr Moos. Rozdíl by měl podle Moose doplatit dodavatel systému, tedy firma Kapsch. Ta však tvrdí, že mýto vynáší stejně jako na začátku roku.

"V současné době probíhá vyhodnocování výsledků měření a já jsem přesvědčen, že výsledek bude podobný jako v lednu a v únoru, to znamená někde kolem 98 procent," řekl ČT generální ředitel Kapsche Karel Feix. Televize připomněla, že podle smlouvy si může Kapsch nechat polovinu vybraných peněz, když je úspěšnost vyšší než 95 procent. Pokud ale úspěšnost klesne pod tuto hranici, doplatí Kapsch rozdíl ze svého.

Podle členů expertní skupiny ministerstva dopravy může být jedním z důvodů údajného poklesu to, že dosud společnost Kapsch i provozovatel mýtného systému, Ředitelství silnic a dálnic, věděli, na kterých branách se tato úspěšnost měřila.

"My si myslíme, že by mělo být na svobodném rozhodnutí auditora, kontrolora, kde měřit. A právě náhodná změna, nebo změna najednou vedla ke snížení účinnosti," řekl Moos. Příčiny poklesu podle něj objasní analýza testů.

Stát dosud na mýtném podle ČT vybral 2,7 miliardy korun. Od března už ministerstvo dopravy výsledky nezveřejňuje.