Cena ropy se opět posunuje k historickým maximům a naplňuje tak obvyklá burzovní klišé o letní motoristické sezóně a zvýšené poptávce po benzínu. V současnosti se ve světě drží kolem 71 dolarů za barel a k jejímu růstu přispívají hlavně nižší zásoby paliv ve Spojených státech. Předpokládá se také, že se zvýší využití kapacit amerických rafinerií, což by mělo cenu rovněž podpořit. Faktorem k růstu cen je ale i geopolitické napětí, zejména vývoj v Británii, kde byl o víkendu vyhlášen nejvyšší stav ohrožení kvůli teroristickým útokům v Londýně a ve skotské metropoli Glasgow. Cena ropy se zvyšovala už koncem minulého týdne, kdy její růst podpořila pravidelná týdenní statistika. Jednak jsou nižší zásoby ropy, což je v hlavní motoristické sezoně znepokojivé, jednak proti očekávání jsou nižší i zásoby surové ropy. Barel severomořské ropy Brent se tak vyšplhala na 72,66 USD za barel, jeho cena tak proti pátku vzrostla o 1,25 dolaru.
Špatná zpráva pro motoristy a turisty
Ceny ropy v dolarech za barel
|
Tato situace se přenáší i do české ekonomiky. Energetická náročnost ČR je zhruba 2,5krát vyšší než průměr EU, z čehož vyplývá, že vyšší ceny energií jsou větším problémem pro naši ekonomiku. Nejviditelnější důsledky však zůstávají ceny pohonných hmot a ceny zájezdů. Po krátké stagnaci se začaly ceny u čerpacích stanic opět zvyšovat, nepomáhají ani téměř dumpingové ceny u obchodních center. Cena nejprodávanějšího naturalu se blíží v průměru 31 korunám za litr.
Cena ropy vstupuje méně viditelně i do cen leteckých zájezdů, někteří dopravci zvedli "ropný" poplatek již před více než měsícem, nedávno se k nim přidal i národní dopravce ČSA. V obou případech v minulosti působil jako ochranný polštář proti růstu cen kurz koruny, ovšem letos ani zde nenachází český spotřebitel pochopení. Koruna letos oslabila již o více než 4 procenta vůči euru a téměř o 3 procenta proti dolaru .
Stavy zásob ropných produktů v amerických skladech a zejména prodlužující se pravidelné opravy amerických rafinérií byly terčem obav před několika týdny. Nyní oproti loňským a předloňským obavám z teroristů na Blízkém východě, se všichni bojí nigerijských povstalců. Nigérie, osmý největší vývozce a hlavně jeden ze silné trojky vývozců ropy pro USA, je dlouhodobě tikající bombou. Země, která žije výhradně z ropy totiž nebyla schopna investovat do rafinérií, které by ji přinesly vyšší ropné výnosy. Problémem jsou také nízká procenta, která se z ropného bohatství dostanou zpět do místní ekonomiky a to nejen v podobě platů zaměstnanců.
Výhled na následující měsíce zůstává prakticky beze změny. Pokud nedojde ke zhoršení problémů v některé z citlivých oblastí, měl by trh pokračovat ve sledování vývoje zásob v USA (především benzínu). Důležitý bude také vývoj situace kolem íránského jaderného programu. Nervozita může dále růst se začínající hurikánovou sezónou. Trh bude více sledovat zprávy o počasí. Důležité také bude, jak se bude OPEC vyjadřovat k možnosti zvýšení těžebních limitů. Jakékoliv znatelnější narušení dodávek by mělo vyvolat silný růst ceny, naopak prostor pro její pokles je omezený. Konsensuální odhady, které zjišťovala agentura Reuters mezi 33 světovými analytiky, ovšem stále vidí ceny Brentu na 60,39 USD za barel na konci letošního roku.
Vývoj cen ropy od začátku roku 2007 (spotová cena)
zdroj: Colosseum
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist