Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila při středeční kontrole supermarketu Delvita v Mazancově ulici v Praze závažné nedostatky. Nařídila zlikvidovat 44,6 kilogramu masa s prošlým datem použitelnosti, které vykazovalo barevné změny. SZPI se na základě výsledků kontroly rozhodla velmi podrobně zaměřit i na další prodejny tohoto řetězce. Informoval o tom mluvčí SZPI Ivo Klemeš.

Kontroly se podle něj pokusí zjistit, zda jde o selhání povinností pracovníků jen v pražské provozovně, nebo jde o postup celého řetězce. "Již zjištění z dnešní další kontroly na provozovně Delvita Budějovická v Praze prokázala používání kuřat s prošlým datem použitelnosti ke grilování," řekl Klemeš.

Supermarket v Mazancově ulici zkontrolovali inspektoři SZPI ve středu časně ráno ještě před začátkem prodejní doby. Inspektoři zjistili nedostatky jak přímo na prodejně, tak i v přípravně masa.

"V chladícím boxu vedle přípravny bylo uskladněno 8,60 kilogramu hovězího a vepřového výřezu připraveného k mletí. Mezi čerstvým výřezem inspektoři odhalili i kousky masa nevhodného k lidské spotřebě. To znamená kousky mas se známkami rozkladu, které vykazují změnu barvy nebo jsou oslzlé. Vzhledem k tomu, že mezi čerstvým masem bylo namícháno maso nevhodné k lidské spotřebě, inspektoři zakázali zpracování celé dávky a nařídili její odvezení do kafilérie," řekl Klemeš.

V chlazeném boxu vedle přípravny bylo zase uloženo balené maso bez označení. "Maso bylo zabaleno 10. července, při tištění etiket by však bylo označeno datum balení 11. července. Tím by následně bylo posunuto o jeden den i stanovené datum použitelnosti," dodal Klemeš. Pracovníkům Delvity proto inspektoři uložili zabezpečit správné označení masa.

V jednom z prodejních regálů zase zůstaly dva balíčky vepřové pečeně bez kosti, které byly ve stádiu počínajícího rozkladu, a to i přesto, že regál ráno pracovník společnosti kontroloval. Vzhledem k tomu, že zásadní nedostatky SZPI zjistila především v úseku zpracování masa, postoupila závěry kontroly k dořešení Státní veterinární správě.

Obchodníci měli problémy s kvalitou prodávaných potravin hlavně předloni. Státní zemědělská a potravinářská inspekce tehdy v 18 prodejnách obchodních řetězců odhalila manipulaci s dobou trvanlivosti a prodej prošlých potravin a zkaženého masa.
Společnost Delvita se letos rozhodla odejít z Česka a 97 supermarketů v červnu předala obchodnímu řetězci Billa, který prodejny postupně do konce roku 2008 přestaví do podoby Billy. Počet českých prodejen Billa se díky nákupu supermarketů Delvita zvýšil na 180. Mezinárodní skupina REWE Group, do které obchody Billa společně s diskontními prodejnami Penny Market patří, za české Delvity zaplatila 100 milionů eur (zhruba 2,8 miliardy korun).