Trochu zkrácený minulý týden s sebou přinesl řadu dovolených, proto v dnešním komentáři shrneme rovnou období uplynulých čtrnácti dnů. Poslední červnový a první červencový týden byl jako na houpačce.

Zmrtvýchvstání se nekoná a na dluhopisových trzích pokračuje pohřební atmosféra doprovázená dalším nárůstem výnosů. I když všichni docela dlouhou dobu komentují zpomalení růstu ve Spojených státech, problémy na trhu rezidenčních nemovitostí, zdá se, valnou většinu investorů příliš nezajímají. Není se čemu divit. Pokud americký Fed bude i nadále konejšit veřejnost komentáři o minimálním dopadu nesplacených rizikových hypoték, a bude přesouvat pozornost trhu na problémy rostoucí inflace, bude trh tyto komentáře dále zohledňovat v tržních výnosech. V současnosti se ještě přidala dobrá makroekonomická čísla (především 6tiletá minima na americkém trhu práce), která spolu s obavami z vyššího růstu cen zvyšují pravděpodobnost, že se sazby směrem dolů jen tak nepodívají.

Situace v zemích eurozóny také nenaznačuje žádný posun směrem ke konci medvědího trhu. Pokud se někomu zdálo, že se trend na trzích s vládními papíry ke konci června obrací, události z minulého týdne spolu s komentářem prezidenta ECB Jeana Clauda Tricheta jej opět utvrdily v tom, že v minulosti akomodativní monetární politika ECB a těsná vazba na vývoj inflačních čísel zůstávají.

Výnos do splatnosti indexu 10tiletých vládních dluhopisů

atlantik_bondy_07.jpg
Zdroj: Bloomberg, AAM

Spojené státy

Před čtrnácti dny trh ve výnosech poněkud zmírnil letošní dosavadní zdolávání dalších a dalších výšin, ke korekci na akciových trzích se totiž přidala ještě mírně horší data spotřebitelského sentimentu. Index Conference Board dopadl hůře, než trh očekával. Horší výsledky s sebou přinesly také prodeje nových domů a zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby.

Vodu dále rozčeřil americký Fed, který po rozhodnutí o ponechání úrokových sazeb na úrovni 5,25 % zmínil pokles ekonomického růstu i problémy na trhu s rezidenčními nemovitostmi. Vypustil slůvka o zvýšené inflaci, na druhou stranu již ale také nehovořil o tom, že očekává další výraznější pokles růstu spotřebitelských cen. To vše naznačuje, že Fed ponechá sazby na 5,25 % i v delším období.

K těmto informacím se v úvodu nového měsíce ještě přidala velmi dobrá čísla z amerického průmyslu a návrat kupců na trhy s rizikovějšími typy aktiv. Celková pozitivní nálada poté vynesla výnosy až k 5,20 % na delším konci, na kratších splatnostech se výnosy pohybují zhruba 25 bodů pod současnými sazbami.

Na úvod tohoto týdne trh „nepotěšila“ lepší než očekávaná čísla z trhu práce, americká ekonomika vytvořila 132 000 nových pracovních míst (trh: 123 000), vzrůstají obavy z růstu mezd a trh dále klesá na cenách, za současného růstu výnosů. Trh je také velmi pozorný před zítřejším projevem šéfa Fedu, Bena Bernankeho, když očekává, že budou opět zmíněny obavy z vyšší inflace.

Evropa

Dluhopisový trh se ve výnosech pohybuje blízko svých šestiletých maxim, jen za uplynulý půlrok se výnosy zvýšily o celé jedno procento. Zprávy z minulého týdne byly protichůdné, i tak ale převládla prodejní nálada. K lepším výsledkům celoevropské nezaměstnanosti se přidaly nižší hodnoty růstu cen v průmyslu.

To, co v současnosti dodává trhům impuls věřit, že budoucnost patří vyšším sazbám, nejsou ani tak alarmující vyšší čísla inflace, ale komentáře, že tomu tak bude. Obavy z inflace slyšíme z úst vrcholných představitelů ECB již delší dobu a do budoucna lze soudit, že tomu nebude jinak. ECB se obává zrychleného růstu peněžní zásoby a trh se podle komentářů zase obává vyšších sazeb.

Dvouleté dluhopisy se ve výnosech pohybují 50 bodů nad současnou úrovní, o padesát bodů výše se také od počátku roku posunuly pravděpodobnosti stropu sazeb v zemích eurozóny.

atlantik_bondy_tab_07.gif

Region střední Evropy

V regionu se toho minulý týden mnoho neudálo. Zajímavějším budou rozhodně data v aktuálním týdnu, tedy inflační čísla za červen. V Polsku po nenadálém navýšení sazeb trh očekává spíše vyšší čísla, na což se také minulý týden patřičně naladil. Za poslední měsíc vzrostly výnosy především u dluhopisů s kratším splatností, a to až o více než 0,4 %.

Nálada na domácím trhu se poněkud uklidnila, slabší koruna sice velí sazbám jednoznačný směr (vzhůru), úrovně kolem 3,80 % na dvou letech a 4,70 % u desetiletých splatností v atmosféře cyrilometodějského svátku se ale investorům zdají dost vysoké.

Autor: Robert Šíbl, Atlantik AM