Pohyb nejsledovanějšího kurzu dolar-euro determinuje vývoj světové ekonomiky a v rámci ní podnikání mezi oběma břehy Atlantiku. Jeho vývoj je odrazem vzájemných vztahů zejména mezi ekonomikami USA, Číny, EU a situací na trhu s ropou. Postupné oslabování dolaru proti euru s krátkodobými úseky korekce v roce 2006 pokračuje i letos. Po přechodné apreciační korekci dolaru na začátku roku nastoupilo další oslabování dolaru k hranici 1,37 USD/EUR, které bylo v červnu opět vystřídané jeho zhodnocením na 1,33 USD/EUR.
Vývoj kurzu dolar - euro za 1 rok
Zdroj: Handelsblatt.com
Vliv ekonomiky USA
Podmínky pro znehodnocení dolaru byly v delším časovém horizontu vytvořeny především opakovaným poklesem klíčové úrokové sazby americké centrální banky (Fed) a růstem deficitu běžného účtu americké platební bilance. Pozdější zpřísnění měnové politiky bylo podmíněné „hrozbou“ inflace z „nastartované“ globální ekonomiky, která gradovala vlivem rostoucích cen surovin, zejména ropy. Současný trend poukazuje na mírnější růst americké ekonomiky. Podle MMF by měl reálný růst americké ekonomiky v roce 2007 dosáhnout úrovně 2,2 %. V prvním čtvrtletí 2007 zaznamenal 0,6 % dynamiku. Předpokladem zrychlení růstu v dalších čtvrtletích je zvyšující se přírůstek maloobchodních tržeb. Rizikem pro budoucí vývoj je pokračující krize na realitním trhu. Podle guvernéra Fed by neměla mít významnější dopad na ostatní odvětví ekonomiky. Nižší ekonomický růst by měl působit na pokles deficitu obchodní bilance. Přes nižší jádrovou inflaci riziko inflace přetrvává kvůli vysoké míře využívání průmyslových kapacit a opětovnému růstu ceny ropy.
Vliv čínské ekonomiky
Spotřeba a následně cena ropy byla v posledních letech tažená především mohutným rozvojem ekonomik industrializovaných asijských zemí, zejména Číny. Také v roce 2007 můžeme očekávat dynamický růst čínské ekonomiky. Ten by měl být postupně ochlazovaný opatřeními čínské centrální banky a vlády, ale i zpomalením růstu ekonomiky USA jako dominantního obchodního partnera. Na ekonomickém vývoji se zatím účinek deklarovaných opatření neprojevil. Meziroční růst na úrovni 11,1 % vytváří předpoklady pro vyšší inflaci a výraznější zhodnocení čínské měny.
Vliv ekonomiky EU
Dosavadní silný růst světového hospodářství pomohl i ekonomice EU, která v roce 2006 vzrostla o 3 %. V roce 2007 by měl být tento růst postupně konfrontovaný se slabší zahraniční poptávkou ze strany USA, sílícím eurem a zpřísňováním měnové politiky. Výraznější pokles dynamiky růstu nepředpokládáme zejména díky trvající silné asijské poptávce a nastartovaným hospodářským reformám. Evropská komise v roce 2007 předpokládá reálný ekonomický růst na úrovni 2,9 %.
Trh s ropou
Na základě uvedeného vývoje hlavních světových ekonomik je možné v roce 2007 předpokládat mírný pokles poptávky po ropě. Na cenu ropy bude mít vliv kombinace snahy o snížení těžebních kvót OPEC a růstu těžby v zemích, které nejsou členy kartelu. Vyšší poptávka po ropných produktech v letních měsících bude tlačit na růst ceny. Podle Mezinárodní agentury pro energii prognózované snížení spotřeby ropy v roce 2007 by mělo udržet její průměrnou cenu v porovnaní s rokom 2006 na nižší úrovni. Hlavní riziko představuje vývoj napětí okolo iránského jaderného programu.
Výhled kurzu
Na základě načrtnutého vývoje vybraných faktorů globálního ekonomického prostředí můžeme očekávat v roce 2007 oscilaci kurzu dolar-euro v pásmu 1,25 – 1,40 USD/EUR. Současný kurz, který se pohybuje v horní polovině uvedeného pásma, by měly do konce roku 2007 determinovat tyto impulsy:
- inflační tlaky v americké ekonomice vyplývající z růstu dovozních cen (hlavně ropy) a vysoké míry využití výrobních kapacit;
- růst domácí poptávky v USA způsobený vyšší průměrnou mzdou;
- začátek zpomalování vysoké dynamiky růstu čínské ekonomiky.
Po zvýšení klíčové úrokové sazby ECB a nenaplnění rizik by měly postupně převážit prodolarové impulsy, které by nasměrovaly trend kurzu ve 2. pololetí 2007 k dolní hranici pásma 1,25 – 1,40 USD/EUR. Na závěr k výhledu měnového kurzu je třeba poznamenat, že přesnost odhadu v krátkodobém horizontu ztěžuje aktuální naladění devizového trhu, které nemusí korespondovat s vývojem kurzotvorných faktorů.
Autor: Stanislav Neumann, analytik
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist