Zlato je kov všeobecně považovaný za nejbezpečnější možnost umístění prostředků tak, aby dlouhodobě neztrácely svoji hodnotu. Investoři si ho cení jako dokonalého zajištění svého majetku před baissou na burzovních trzích, hospodářskou či politickou krizí, inflací a kolísáním kurzů měn. Tyto činitelé, kteří negativně ovlivňují hodnotu akcií, dluhopisů či jiných finančních nástrojů, nemají na snížení hodnoty zlata vliv. Zlato je odedávna považováno za vysoce bezpečný způsob ukládání úspor. Za účelem úschovy úspor „na zlé časy” se zlato kupuje ve prutech nebo cihlách. Zpracované, v podobě mincí či medailí, mají značnou sběratelskou hodnotu, pokud zakoupíme exempláře z limitovaných sérií. Z dlouhodobého hlediska se obvykle jedná o velice výhodné uložení kapitálu, kdy sběratelská úroveň značně převyšuje hodnotu kovu, z něhož jsou exempláře vyrobeny. Ti, kdo nemají zájem o přímé investování do zlata, mohou si vybrat mezi nákupem akcií producentů zlata, nákupem účastnických listů investičních fondů, které mají ve svém portfoliu takovéto akcie a investováním do derivátů finančních nástrojů, jejichž cena vychází z ceny základního nástroje – v tomto případě ceny zlata. Na světě je řada center obchodování se zlatem, za nejdůležitější se však považují trhy v Londýně, New Yorku a Curychu. Pokud jde o objem obchodu, zaujímají důležitou pozici také Istanbul, Tokio, Sydney, Hong Kong, Singapur či Dubai.

Když ne zlato, tak stříbro

Zřídkakdy se stává, aby se ceny zlata a stříbra na trhu pohybovaly různými směry. Vzhledem k tomu, že nabídka stříbra je mnohem vyšší než nabídka zlata, je jeho cena mnohonásobně nižší. Letos však z důvodu očekávané zvýšené poptávky po tomto kovu ze strany prvního fondu typu ETF, jenž se bude specializovat na ukládání kapitálu do kovu, rostla cena stříbra prakticky ze dne na den. I přesto, že je dostupnější než zlato, byla dynamika růstu cen stříbra v nejvyšším období haussy mnohem vyšší. Růst poháněl očekávání analytiků, kteří odhadovali, že nový fond investující do zlata ohlásí poptávku po takovém množství kovu, jež by odpovídalo dvouměsíční světové spotřebě. Také ze strany zlatnického průmyslu byl patrný vyšší zájem o nákup stříbra, především proto, že je jeho cena vzhledem k ostatním kovům poměrně nízká. Klesá však možnost jeho využití ve fotografickém průmyslu. Jak roste dostupnost digitální fotografie, stále méně jsou využívány tradiční fotografické filmy, při jejichž výrobě se používají sloučeniny stříbra.

Individuální investor si může vybrat z několika metod investování do „bílého kovu“. Nabídka, podobně jako je tomu u zlata, zahrnuje cihličky, mince, akcie producentů stříbra, účastnické listy investičních fondů umisťujících kapitál do stříbra, ale i termínové kontrakty a opce.

Pro znalce je tu platina

Dalším ušlechtilým kovem vyvolávajícím zájem investorů, je platina. Bižuterie z tohoto kovu je populární zejména v Japonsku a Číně, proto s hospodářským růstem na Dálném východě roste i zájem klenotníků o nákup tohoto kovu. Od ostatních ušlechtilých kovů se ovšem platina liší svým mimořádným průmyslovým využitím. Používá se v oblasti motorismu k výrobě katalyzátorů pro dieselové motory. V souvislosti se stále vysokými cenami pohonných hmot se automobily tohoto typu stávají mezi uživateli stále populárnější. Hlavním centrem obchodování s platinou typu spot je Londýn (The London Platinum and Palladium Market). V období od počátku roku do 17. května bylo investováním do platiny možné vydělat 35,5%, palladium pak do poloviny května zdražilo o 52,5%. Palladium se považuje za „sesterský kov“ platiny, jenž má i přesto, že jde o průmyslový kov, podobné vlastnosti a využívají jej výrobci automobilů jako méně nákladnou náhradu platiny.

Autor: X-Trade Brokers

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist