První den obchodování na Energetické burze Praha (PXE) přinesl jediný kontrakt. Prodalo se 3725 megawatthodin elektřiny k dodání během října. Jde o nepatrný zlomek roční spotřeby v ČR. Kupující za ně zaplatil 139.315 eur (přibližně 3,9 milionu Kč). Vyplývá to z kurzovního lístku, který burza zveřejnila na webových stránkách. Vedení burzy i analytici s pomalejším rozjezdem obchodování počítali.

Aktuální kurz se přiblížil současné ceně na německém trhu. Zatímco v Praze zaplatil kupující 37,40 eura za MWh, srovnatelná dodávka na lipské burze se obchoduje s kurzem 38,42 eura.

"První den obchodování považujeme za 'prodloužené testovací období'," vyjádřil se mluvčí pražské burzy cenných papírů Jiří Kovařík. V prvních dnech chce ještě burza ověřovat funkčnost obchodního systému. "Systém fungoval v ostrém provozu tak, jak měl," dodal Kovařík.

Analytici neočekávají velký objem obchodů ani v další dnech, protože většina obchodníků si zajistila dodávky na celý letošní rok už na loňské aukci.

Seznam obchodníků, kteří podepsali s burzou smlouvu a jejichž jména byla oznámena v pondělí, se v úterý rozšířil o tři další. Jsou to Czech Coal, Lumius a Coal Energy.

Na burze se nyní obchoduje pouze s dodávkami elektřiny na poslední tři měsíce letošního roku. Registrovaný obchodník si může zvolit mezi dodávkami v základním zatížení, tedy po celých 24 hodin, nebo jen ve špičkovém zatížení, od 8:00 do 20:00. První kontrakt byl uzavřen na dodávku v základním zatížení.

Od 25. července nabídne burze dvouletý složený produkt na dodávky v letech 2008 a 2009. Od konce srpna pak přejde do standardního režimu, kdy bude obchodovat měsíční, čtvrtletní a roční dodávky.

Burza mění způsob obchodování s elektřinou v Česku. Místo jednorázových velkoobchodních aukcí, na nichž dosud prodával největší tuzemský výrobce ČEZ část své elektřiny, nabídne průběžný režim obchodování. Analytici se shodují, že tím burza přispěje k průhlednější tvorbě ceny. Na rozdíl od aukcí také nebude spojena s "hysterií", že je třeba nakoupit "tady a teď".