Slovensko by se mělo s rezervou vejít do kritéria nízké inflace, jedné z hlavních podmínek přijetí eura plánovaného na rok 2009. V dnešní zprávě o plnění plánu zavedení eura to uvedlo slovenské ministerstvo financí. Ekonomové se domnívají, že právě inflace bude pro Slovensko nejobtížněji splnitelným makroekonomickým kritériem.

"Nominální plnění inflačního kritéria v současnosti ohroženo není," uvedlo ministerstvo. V předpokládaném posuzovaném období od dubna 2007 do března 2008 očekává 12měsíční průměrnou meziroční inflaci podle harmonizované metodiky EU na úrovni 1,8 procenta. Ministerstvo přitom předpokládá, že maximální hodnota, kterou Slovensko nebude moci překročit, bude 2,9 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru