Úrokové sazby a výnosnost amerických obligací byly nejdůležitějšími ukazateli, které měly vliv na situaci v červnu na světových finančních trzích. Obava z růstu inflace a s tím spojenou možnost zvýšení úrokových sazeb Fedem, zapříčinila posílení amerického dolaru.

Tyto elementy měly také vliv na situaci na trhu zlata. V průběhu první části měsíce cena za unci zlata kotované na londýnské LME byla v klesajícím trendu. Z úrovně 670 USD klesla cena na 640 USD a tato tendence by zřejmě pokračovala, kdyby nedošlo ke změně nálady na trhu dluhů v USA. V momentě, kdy obavy spojené ze zvýšením úrokových sazeb pominuly, investoři zase projevili zájem o riskantní trhy. Výnosnost amerických desetiletých obligací se koncem měsíce propadla zase níže na 5 % z 5,3 % v polovině měsíce, díky čemuž ceny zlata vzrostly na úroveň 655 USD za unci.

V Jižní Americe odbory požadují zvýšení platů o 15 %, i když Komora Producentů Zlata je připravena na zvýšení platu o 6 %. Kompromis bude v tomto případě poměrně pravděpodobný. Situace ve Velké Británii ukázala, že zlato je stále považováno za velice bezpečnou investici. Růst ceny zlata by byl zřejmě ještě větší v případě, kdyby se mezinárodní situace vyhrotila.

Z technického pohledu se zdá, že další růst na trhu se zlatem je omezený. Od dubna se trh nacházel v klesajícím trendu, kde linie odporu oscilovala kolem 655 USD za unci.

Autor: X-Trade Brokers