Nynější cena ropy je velmi blízko rekordu, na který vystoupila loni v létě, kdy překonala 78 dolarů za barel. Barel americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) koncem minulého týdne vystoupil nad 77 dolarů a uzavřel na druhé nejvyšší hodnotě v historii. Podobně cena Brentu se dostala vysoko nad 76 dolarů. Výrazně anomální rozdíl cen mezi ropou typu Brent a WTI tak i nadále pokračuje.

Obavy jsou přehnané, kartel má volné kapacity

Cena ropy by mohla být asi o sedm dolarů nižší, než je teď, pokud by trh neměl obavy z přerušení zásobování. V rozhovoru s rakouským listem WirtschaftsBlatt to řekl generální tajemník Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Abdalláh Badrí. Barel ropy se nyní prodává asi za 76 dolarů. Kartel bude spokojen, pokud se cena ropy nesníží pod 50 dolarů. Cena nad 80 dolary členy kartelu ale také netěší. "Řekl bych, že ceny jsou teď zhruba sedm dolarů nad reálnou tržní cenou," řekl Badrí, podle něhož jsou obavy přehnané. Odběratelé na Západě se obávají politické nejistoty, která by mohla způsobit výpadek zásobování. To ale podle Badrího není pravda, protože kartel má kapacity ke zvýšení těžby, pokud si to situace na trhu vyžádá. "Hodně se mluví o nedostatečné kapacitě, ve skutečnosti ale máme volné kapacity zhruba pro 3,5 milionu barelů denně. Tento polštář můžeme začít využívat prakticky hned," řekl Badrí.

Zvýší OPEC těžbu?

Kartel bude situaci na trhu znovu projednávat 11. září ve svém sídle ve Vídni, podle Badrího se ale zatím nedá říci, jaké stanovisko zaujme. "Do 11. září je daleko. My trh neustále sledujeme a jsme připraveni těžbu kdykoli upravit," řekl. Aktuální denní cena ale není podle něj pro rozhodování OPEC směrodatná. "Důležitější jsou pro nás údaje analyzující poptávku a stav zásob a budoucí vývoj trhu. K tomuto účelu si necháváme vypočítat roční průměr. Ten se v současné pohybuje okolo 61 dolarů za barel ropy typu Brent," dodal Badrí.

Prezident kartelu OPEC al-Hamli vyjádřil obavy z vlivu vysoké ceny ropy na růst světové ekonomiky. Jde o první náznak, že OPEC může uvažovat o uvolnění aktuálního omezení těžby.

OPEC na přelomu loňského a letošního roku dvakrát sáhnul ke snížení těžby a celkem ji zredukoval o 1,7 milionu barelů denně. Jde ale o těžební kvótu, podle odborníků je skutečné snížení těžby o dost nižší.

Výhled ceny na nejbližší měsíce

"Dokud trvá motoristická sezóna a riziko hurikánů, měla by cena ropy zůstat vysoká," uvedl analytik České spořitelny Ĺuboš Mokráš. Pokud by podle jeho názoru zůstalo počasí z hlediska hurikánů tak klidné jako dosud, měla by cena ropy po skončení motoristické sezóny podstatně klesnout. Rizikem, které může zvýšit ceny, je geopolitická situace, vývoj v Íránu, Nigérii, Venezuele a především Iráku, dále hurikány a v nejbližších dnech i vývoj zásob v USA. Geopolitická rizika by i v případě zhoršení měla způsobovat pouze krátkodobé výkyvy s výjimkou skutečně drastického problému. Naopak k poklesu cen ropy by mohl přispět OPEC, pokud by uvolnil těžební limity. Cena ropy by pak reagovala poklesem.