Spotřební daň se v Evropské unii stala hlavním nástrojem vlád při potírání kouření. Kvůli EU musela razantně zvyšovat daň u cigaret i Česká republika. Spolu se zvyšováním daně a cen cigaret roste nejen příjem státního rozpočtu, ale i počet pašovaných a nelegálně vyráběných cigaret. Jejich spotřeba se u nás ale nesnižuje. Zatím.

Spotřební daň: EU a Česko

Daň se u nás skládá ze dvou částí. Od letošního března musí být za každých 1000 kusů cigaret odvedeno 880 Kč a k tomu ještě 27 % z konečné ceny pro spotřebitele. Navíc součet těchto dvou částek nesmí být menší než 1640 Kč za 1000 cigaret.

Unie stanovila minimální spotřební daň u cigaret na 57 % z konečné ceny, daň však musí být alespoň 64 euro z 1000 cigaret. Tuto podmínku musí od příštího roku splňovat i Česká republika, a tak se spotřební daň bude muset opět zvýšit. Při současném kurzu kolem 28,2 korun za euro by minimální daň musela být více než 1800 Kč za 1000 kusů cigaret. Pro výpočet české daně na příští rok bude klíčový kurz 1. října. Čím více koruna do té doby posílí, tím nižší daň může vláda stanovit daň. Pokud ovšem koruna oslabí, daň bude vyšší.

Zvýšení daně na cigarety je součástí vládního návrhu reformy veřejných financí. Není ale vůbec jisté, zda reforma projde. Pokud by poslanci zvýšení spotřební daně neschválili, pak by mohla mít Česká republika s Evropskou unií problém. Že by ke zvýšení této daně nedošlo, se ale neobává analytik HVB Bank Pavel Sobíšek, který iHNed.cz řekl, že „to je pravděpodobně jediné zvýšení spotřební daně, které spolehlivě najde podporu v parlamentu“. Podle Sobíška není důležité, zda zvýšení daně projde jako součást reformy nebo samostatně někdy na podzim. Jak se měnila daň z cigaret dosud, je uvedeno v následující tabulce.

tabulka_dane_cigarety.jpg

Daně a spotřeba

Jak je patrné z následujícího grafu, spotřeba cigaret v České republice vlivem daní rozhodně neklesá. Pavel Sobíšek však upozorňuje na to, že časté zvyšování daně v poslední době vede k předzásobení výrobců a distributorů, a tím ke zkreslení statistik. To znamená, že proces snižování spotřeby pravděpodobně již nastal. „Ve statistikách se to projeví s přibližným časovým odstupem dvou let,“ řekl Sobíšek, který svoje tvrzení dokladoval na snižování výroby firmy Philip Morris ČR, která má na českém trhu největší podíl.

graf_spotreba_cigaret.jpg

Co se prokazatelně mění, je struktura spotřeby. Lidé si více kupují tabák, který si pak balí sami. Kromě toho se lidé přiklánějí k levnějším značkám. Vysoká daň také způsobuje zvýšené množství pašovaných cigaret a v posledních letech zejména nelegální výrobu přímo v České republice. Například v červenci Celní úřad Tachov zlikvidoval téměř 3 miliony padělaných cigaret, jejichž únik na spotřební dani činí téměř 5 milionu korun. Na počátku srpna pak byly na chebské tržnici zabaveny cigarety, u nichž by únik činil přes 1 milion korun. Jak se vyvíjel počet zabavených cigaret Celní správou ČR zachycuje graf.

graf_zabavene_cigarety.jpg

Se stoupajícím počtem neoznačených a padělaných cigaret rostou i daňové úniky, které by za zabavené cigarety v roce 2006 činily 1,8 miliardy korun. Zároveň bylo zabaveno více než 1000 tun tabáku, určeného k nelegální výrobě. V roce 2003 to bylo jen 110,5 tuny. Ačkoliv počet zabavených cigaret strmě stoupá a podle slov mluvčího Generálního ředitelství cel Jiřího Bartáka výrazně roste úspěšnost zásahů celníků, ilegální výroba se zřejmě stále vyplácí.

Daně a státní rozpočet

V neposlední řadě tvoří spotřební daň z tabákových výrobků nemalou část příjmů státního rozpočtu. Inkaso této daně se v poslední době významně zvyšovalo (viz graf).

graf_inkaso_dane.jpg

Finanční server finExpert.cz uvádí, že daňový výnos ze spotřební daně byl v Česku k 1.1. 2007 asi 58 euro na 1000 cigaret. Zdaleka nejvíc to bylo v Irsku (214 euro) a nejméně v Litvě (21,9 euro). Údaje z EU ukazují, že v zemích, kde je cena cigaret vysoká, je jejich spotřeba menší.

Česká republika se zřejmě dalšímu zvyšování daní a cen cigaret nevyhne.