Tuzemská těžba uranu od začátku devadesátých let klesá, loni se v Česku podle údajů Světového jaderného sdružení vytěžilo 359 tun. Těžit se bude v Česku ještě minimálně do roku 2012, při zachování ekonomické výhodnosti však pravděpodobně déle.

Současná produkce je jen zlomkem objemů, které se v tuzemsku těžily během minulého režimu. Na konci 50. let se na území Česka vyprodukovalo zhruba 3000 tun uranu ročně. Od roku 1945 bylo v zemi vytěženo celkem 110.000 tun uranu. Za více než 50 let činnosti uranového průmyslu bylo na území České republiky nalezeno 164 ložisek a dalších výskytů uranu. Těžilo se nakonec v 66 ložiscích. Nyní je jediným otevřeným uranovým dolem v Česku lokalita Rožná v Dolní Rožínce na Vysočině.

Těžba uranu v České republice
(tun za rok)

uran_tezba_CR.jpg


Zdroj: Světové jaderné sdružení

Uranu je málo, cena roste

Původně se počítalo s útlumem těžby v roce 2008, vláda ale letos v květnu umožnila její prodloužení do té doby, dokud se bude ekonomicky vyplácet. Hlavním důvodem další těžby je rostoucí cena suroviny na komoditních trzích. Cenu uranu, která v posledních pěti letech několikanásobně vzrostla, tlačí nahoru stabilní poptávka ze strany jaderných elektráren.

Počátkem dubna se cena uranu přehoupla přes historickou hranici 100 dolarů za libru (asi 0,45 kg) a v reálném vyjádření je podle listu Financial Times nejvyšší od 70. let 20. století. Uran od počátku letošního roku zdražil o 57 procent. Hlavním důvodem je, že současná produkce (asi 46 tisíc tun ročně) stačí poptávce jenom ze šedesáti procent. Zbývající množství jde na stále hladovější trh ze starých zásob, které však klesají.

Ještě loni v létě se přitom cena 40 dolarů za libru považovala za neúměrně vysokou. Cena uranu navíc podle analytiků neklesne, protože jaderné elektrárny zajišťují spolehlivý odbyt. V současné době se totiž jaderná energetika rozvíjí nejrychleji za posledních 50 let.

Diamo má monopol na těžbu

V Rožné těží státní podnik Diamo, který je jedinou organizací, jež se v Česku těžbou a zpracováním uranové rudy zabývá. Australská společnost Uran Limited zastoupená firmou Timex Zdice se svým zájmem zahájit vyhledávání uranu v okolí obcí Polné a Jamné na Jihlavsku neuspěla. Ministerstvo životního prostředí její žádosti nevyhovělo. Díky rychle rostoucím cenám suroviny má Diamo zájem o obnovení těžby také ve Stráži pod Ralskem a v Hamru na Českolipsku. V polovině 90. let zamířily oba doly do likvidace z ekonomických důvodů. Jde o největší zásobárnu rudy v Česku, v zemi tam leží až 115.000 tun potenciálních zásob.

Menší ložiska rudy se v Česku nacházejí ještě u Brzkova na Jihlavsku a u Osečné na Liberecku. Doly v Jáchymově a na Příbramsku, které patří v Česku k nejznámějším, jsou již zcela vytěženy. Loni byla Česká republika dvanáctým největším producentem uranu na světě. Žebříčku vévodí Kanada, Austrálie a Kazachstán.