batman_hracka_192x128.jpgKvůli možnému nebezpečí stahuje americký výrobce hraček Mattel z prodeje další miliony hraček vyrobených v Číně. Jde o hračky s malými magnety, které by mohly vypadnout a děti by je následně mohly spolknout, a hračky nabarvené nebezpečným olovnatým nátěrem. Několik tisíc hraček s nebezpečnými magnety Mattel prodal také v Česku. Lidé, kteří si je koupili, budou moci výrobky firmě vrátit a dostanou zpět peníze.

Firma Mattel byla nucena již na počátku tohoto měsíce stáhnout z prodeje 1,5 milionu čínských hraček prodávaných divizí Fisher-Price kvůli podezření, že by mohly obsahovat příliš mnoho olova. Tehdy se problém Česka netýkal. Mattel ani Fisher-Price nikdy dříve nemusely stáhnout z prodeje hračky kvůli možnému vyššímu výskytu olova.

Čína o problému věděla

Ukázalo se, že Čína o problému s magnety věděla. Potvrdila to dnes úřednice Čínské hračkářské asociace, která si nepřála být jemnována, v reakci na druhé masivní stahování čínských výrobků z trhu. "Věděli jsme o situaci, protože už od března byly některé hračky stahovány v důsledku problému s magnetickými částmi," řekla, aniž by vysvětlila, proč se problém začal řešit až teď.

Mattel stáhne na celém světě z prodeje celkem 18,2 milionu hraček s magnety, jako jsou sady Polly Pocket či figurky Batmana, z toho 9,5 milionu ve Spojených státech. Firma již ze stejného důvodu stáhl z prodeje kolem 2,4 milionu hracích sad Polly Pocket loni v listopadu. Také stáhne z oběhu zhruba 1,5 milionu autíček, u kterých je podezření, že jejich nátěr obsahuje příliš mnoho olova.

V ČR prodáno desetitisíce kusů

polly_pocket_panenka_192x12.jpgMluvčí českého Mattelu Marie Kadlecová dnes ČTK řekla, že v Česku bude Mattel stahovat 12 druhů hraček Polly Pocket. "Na českém trhu jich bylo prodáno zhruba 25.000 kusů," uvedla Kadlecová, podle které se tyto hračky prodávaly především v letech 2005 až 2006, takže na pultech českých obchodů jich nyní zřejmě bude již minimální množství.

Mattel nyní v Česku chystá informační kampaň, pomocí níž zákazníky upozorní na to, že mohou tyto hračky vrátit a od společnosti dostanou peníze zpět. "Cena těchto hraček se pohybovala od 200 do 1400 korun," podotkla Kadlecová. Předsedkyně Komise pro bezpečnost spotřebních výrobků (CPSC) Nancy Nordová na tiskové konferenci uvedla, že zatím není znám žádný případ, že by se nějaké dítě kvůli hračkám zranilo. Rozsáhlé stažení hraček z prodeje má za cíl případnému zranění zabránit.

Výrobci, dovozci a distributoři nedodržují předpisy opakovaně

Česká obchodní inspekce letos zakázala prodej hraček v hodnotě 1,6 milionu Kč a zakázala prodej 6 642 hraček, které nesplňovaly podmínky pro uvedení na tuzemský trh. Za celý loňský rok ČOI zakázala prodej 35 609 hraček v celkové hodnotě 3,2 milionu korun, informovala o tom mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

Z 300 kontrolovaných prodejců, dovozců a výrobců těchto hraček letos v prvním pololetí požadovaným předpisům nevyhovělo 63 z nich. "Pokud k nápravě neuspokojivého stavu v oblasti prodeje hraček ze strany kontrolovaných osob nedojde, využije Česká obchodní inspekce svých pravomocí k uložení přísnějších opatření," upozornila Fléglová.

V loňském roce Česká obchodní inspekce na tuzemském trhu objevila 27 druhů hraček, které mohou být dětem nebezpečné. Do evropského systému rychlého varování Rapex loni ČOI nahlásila 11 hraček, u kterých odborníci toto riziko vyhodnotili jako vysoké.

Šéf firmy Lee Der Industrial spáchal sebevraždu 

Několik dní po oznámení, že hračky firmy Fisher-Price vyrobené v Číně mohou být závadné, zakázala čínská vláda místnímu výrobci hraček Lee Der Industrial dočasně vývoz. Spolumajitel a šéf firmy Čang Šu-chung pak o víkendu spáchal sebevraždu.

Hračkářský průmysl má problémy

Zpráva je další ranou pro hračkářský průmysl. V Číně se ročně vyrobí více než 80 procent všech hraček, které se na světě prodají. Kvůli rostoucím problémům s bezpečností vznikají obavy, že prodejci budou odmítat prodej hraček vyrobených v Číně. Akcie Mattelu reagovaly na zprávu poklesem. Kolem poledne na burze v New Yorku ztratily až šest procent. ˇ