Konsolidovaný čistý zisk energetické společnosti ČEZ vzrostl v prvním pololetí letošního roku meziročně o 26,8 procenta na 21 miliard korun. ČEZ, jehož dvoutřetinovým vlastníkem je stát, je dominantním výrobcem a distributorem elektřiny v České republice. Výroba elektřiny stoupla o 13,2 procenta na rekordních 36 terawatthodin. Uvedla to dnes firma.

ČEZ je dominantním výrobcem a distributorem elektřiny v České republice a je nejziskovější domácí firmou. V loňském roce vydělala 28,8 miliardy korun po zdanění, letos vedení ČEZ očekává nárůst zisku na 35,1 miliardy korun.

Aktivity v zahraničí

Na pololetních výsledcích se podílely hlavně aktivity v zahraničí, zejména elektrárny v Polsku a Bulharsku. V ČR vzrostla výroba o necelých pět procent vlivem teplého počasí na počátku roku. Poptávka po elektřině v České republice meziročně poklesla o 3,2 procenta, pokles byl způsoben teplou zimou. V ČR skupina prodala 14 TWh elektrické energie, což je meziročně o 2,4 TWh méně. Podle firmy za to mohlo nejen teplé počasí, ale také konkurence na liberalizovaném trhu.

Výsledky jsou zhruba v souladu s odhady analytiků, kteří očekávali čistý zisk 20 miliard korun a provozní výnosy 83 miliard. Ve srovnání s největšími českými bankami byl pololetní zisk ČEZ čtyřnásobný. Telefónica O2 vydělala 4,9 miliardy korun a Škoda Auto 7,9 miliardy korun. Akcie ČEZ na burze dopoledne přesto mírně oslabily o 0,4 procenta na 1093,5 koruny.

Snížení výroby ve vodních elektrárnách

Výroba v uhelných elektrárnách tvořila 64 procent. Výrazně, o 35 procent, se snížila výroba ve vodních elektrárnách. Důvodem byl nízký stav vody v řekách. Provozní výnosy firmě v pololetí vzrostly o 12 procent na 83 miliard korun. Vedle zvýšení výroby se na tom podílel i nárůst marže z výroby a obchodu. Naopak v ČR hrubá marže v distribuci poklesla.

Firma dokončila restrukturalizační projekt VIZE 2008, který ji má ročně přinést úsporu 2,8 miliardy korun ve srovnání s výchozím rokem transformace 2003. Ceny elektřiny byly podle skupiny v prvním pololetí na nízké úrovni vlivem teplého počasí, hospodářské výsledky skupiny tím však nebyly ovlivněny, protože nízkou úroveň cen elektřiny kompenzovala nízká cena povolenek na emise oxidu uhličitého. Cena povolenek se má však v budoucnu na návrh EU zvyšovat.

ČEZ v současnosti provádí obnovu tepelných elektráren Tušimice a Prunéřov. Chystá se také stavět novou elektrárnu v Ledvicích. Skupina provádí i úpravu jaderných elektráren, což ročně zvýší výrobu o dvě TWh. Dvoutřetinovým vlastníkem ČEZ je stát. Počet zaměstnanců byl na konci června 30 652, což je pokles oproti prvnímu čtvrtletí o 420 lidí.