Zadlužení českých domácností se v červenci opět zvýšilo. Dluhy domácností u bank a finančních institucí stouply o 15,1 miliardy na 631,515 miliardy korun. Proti stejnému měsíci minulého roku dluhy domácností vzrostly zhruba o 152 miliard korun. Vyplývá to z údajů České národní banky (ČNB).

"Dluhy domácností jsou velmi závislé od konkrétních měsíců. Například před Vánoci roste zadlužení mnohem více než v jarních měsících. Takže toto číslo je celkem v normě a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend měl měnit," uvedla pro iHNed.cz analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Podle Šichtařové se na dluhy domácností nyní v souvislosti s hypoteční krizí ve Spojených státech posvítilo. "Ta situace je ale úplně jiná, shodné znaky vykazuje jen zdánlivě. Zatím u nás nenasvědčuje tomu, že by české domácnosti a ani banky měly mít houfně problémy. Naopak to má pozitivní důsledky. Ty dluhy totiž vedou k většímu utrácení, investování," vysvětlila Šichtařová.

graf-zadluzenost-domacnosti.gif

Lidé pracují, produktivita práce roste

Podle Šichtařové je tu ale ještě jeden, spíše opomíjený efekt. "Když jsou domácnosti zadlužené  a třeba dvě třetiny platu jdou na splácení dluhu, má to ještě jeden pozitivní efekt. Členové těchto domácností zůstávají neustále na trhu práce a pracují jak o život, protože mají strach, že by mohli ztratit práci. Tím by se totiž mohli dostat do platební neschopnosti. Díky tomu jsou ti lidé více motivováni k práci, protože mají nad sebou pomyslný bič v podobě toho dluhu, čímž se zvyšuje produktivita práce," zdůraznila Šichtařová.

Jednodenní vklady domácností se v červenci 2007 zvýšily proti předchozímu měsíci o 8,5 miliardy korun. Vklady domácností s výpovědní lhůtou víceméně stagnovaly na téměř 269 miliardách korun.

Podniky dluží více

Zadlužení podniků se v červenci zvýšilo o 16,8 miliardy korun na 837,713 miliardy korun. Za posledních 12 měsíců podnikové zadlužení vzrostlo o 118,2 miliardy korun.

Růst peněžní zásoby měřený agregátem M2 zrychlil v červenci na 11,4 procenta z červnových 11,2 procenta. Loni v červenci byl agregát M2 8,6 procenta.

Centrální banka poskytuje tuto statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Ten se odvozuje z bilancí měnových finančních institucí, jež zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v ČR také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.