rato192.jpgPrudké výkyvy, které zasáhly finanční trhy, mají být přínosem pro střednědobou stabilitu globální ekonomiky. A to i tehdy, že krátkodobě budou zdrojem problémů. Pro list Financial Times to řekl výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu (MMF) Rodrigo Rato (na snímku). Přesto ale největší ekonomiky podle Rata porostou pomaleji.

"Toto zúčtování je zřejmě vítané, neznamená to ale, že nebude bolestivé," uvedl Rato. Problémy na úvěrových trzích jsou podle něj vážnou krizí, která zatím nebyla zažehnána. "Nelze však odhadovat, jaké dopady způsobí. Její rozsah ale určitě omezí solidní stav globální ekonomiky a renomé měnových autorit ve světě," dodal Rato.

S tím, že by krize s americkými hypotékami mohla globální ekonomice nakonec pomoci, souhlasí i analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. "Problém s americkými hypotéky, který teď máme na stole, povede v konečném důsledku k lepšímu fungování trhu. Vybídne banky a fondy ke zdokonalení modelů řízení rizik. Ozdravná samoregulace snad nastane i na auditorském a ratingovém poli. Domácnosti by zase mohly k půjčkám přistupovat zodpovědněji, a to tím, budou více plánovat svoji finanční situaci," uvedl pro iHNed.cz Michl.

Lekce pro regulační úřady

Regulační úřady podle Rata musejí dostat lekci z nesprávného ocenění rizika na trhu bydlení ve Spojených státech amerických. Přecenění možností dlužníků je totiž jeden z hlavních problémů, které vedly ke krizi v části hypotečního trhu. Ty potom způsobily i krizi důvěry mezi účastníky trhu a způsobily problémy na úvěrových trzích.

Rato na konferenci v portugalském Lisabonu upřesnil, že dopady otřesů na hospodářský růst ve světě budou záviset na tom, jak dlouho nynější problémy přetrvají. "I když se brzy vrátí určitá stabilita, proces návratu k normálu a důsledky turbulencí na finančních trzích se zřejmě protáhnou a nebudou všude stejné," zdůraznil Rato.

Snížení odhadu ekonomického růstu

Mezinárodní měnový fond podle Rata pravděpodobně sníží odhad růstu největších ekonomik, v čele s USA, Evropskou unií a Japonskem. "Jak to ovlivní americkou ekonomiku, musíme ještě posoudit. Dopady krize vidíme i v Evropě a v Japonsku, ale jen omezené," řekl Rato v Lisabonu. Odhad růstu MMF prý sníží pravděpodobně na příští rok.

Rato, který je šéfem MMF od roku 2004, v červnu nečekaně oznámil, že v říjnu z čela MMF odejde. O vrcholné místo v této instituci se nyní oficiálně ucházejí dva kandidáti - bývalý francouzský ministr financí Dominique-Strauss Kahn a bývalý guvernér České národní banky a někdejší český premiér Josef Tošovský.