Vláda ve středu odstartovala privatizaci Letiště Praha. Kabinet schválil návrh Ministerstva dopravy, podle něhož se státní podnik do osmi měsíců přemění na akciovou společnost. Informoval o tom premiér Mirek Topolánek. Na konci celého procesu bude vstup strategického partnera, kterého by se mělo letiště dočkat do konce roku 2008.

Přeměna státního podniku na akciovou společnost bude probíhat ve dvou krocích. Ještě na podzim vznikne malá a.s. se základním jměním dva miliony korun, jejímž stoprocentním vlastníkem bude stát. Mimo ní však bude nadále existovat i státní podnik Letiště Praha. Od prosince se jeho majetek ale postupně vyvede do akciové společnosti, jejíž základní jmění se navýší, a státní podnik zřejmě zanikne.

Způsob zpeněžení letiště

O způsobu zpeněžení letiště ještě není rozhodnuto. Uvažuje se o dlouhodobém pronájmu i o prodeji. Mluvčí Ministerstva dopravy Karel Hanzelka již v úterý uvedl, že je pravděpodobnější prodej. MD chce podle Hanzelky do března vypracovat analýzy, na jejichž základě se rozhodne, jak velkého podílu se stát zbaví. Podle některých odhadů by mohla privatizace letiště vynést až 100 miliard korun. Celý výnos by měl být posléze převeden do fondu dopravy.

Letiště Praha patří k nejúspěšnějším podnikům, které dosud stát vlastní. Loni činil čistý zisk téměř miliardu korun. Zároveň je Ruzyně největším vzdušným přístavem v nových členských zemí EU a každoročně se jí daří zvyšovat počty cestujících. Loni letištěm prošlo rekordních 11,5 milionu cestujících. Podnik zaměstnává 2 255 lidí.

Méně jasná je situace u Českých aerolinií. Ty sice již jsou akciovou společností, v uplynulých letech se ale propadly do hluboké ztráty a nyní procházejí ozdravnou kůrou. Také situací v ČSA se bude ve středu zabývat vláda. "U ČSA běží stabilizační proces a o privatizaci se dá mluvit až po jeho skončení," řekl již dříve Hanzelka.

Za loňský rok vykázala firma ztrátu téměř 400 milionů korun, letošní pololetní výsledky zveřejní ve čtvrtek. Na konci roku by měly být ČSA v mírném zisku 42 milionů korun.