Společnost New World Resources (NWR), majitel největší těžařské společnosti v České republice OKD, zvýšila ve druhém čtvrtletí zisk před odečtením úroků, daní a odpisů o 52,3 procenta na 2,55 miliardy korun. O neauditovaných výsledcích společnost informovala v tiskové zprávě. Růst zisku byl nad očekáváním trhu, který předvídal růst zisku zhruba o čtvrtinu.

Čistý zisk činil za druhé čtvrtletí činil 388,9 milionu korun, zatímco loni ve stejném období zaznamenala společnost ztrátu ve výši 586,8 milionu korun, která byla způsobena především jednorázovým odpisem souvisejícím s uzavřením jednoho z uhelných dolů OKD. Celkové výnosy letos  dosáhly 9,8 miliardy korun. Největší podíl na nich měly výnosy z prodeje uhlí a koksu.

Na zlepšení výsledku hospodaření společnosti se podílely zejména rostoucí ceny uhlí a koksu. Průměrná cena uhlí se ve druhém čtvrtletí letošního roku v porovnání se stejným obdobím roku 2006 zvýšila o 9,98 procenta. Ještě více, a to meziročně o 18,95 procenta, vzrostla průměrná smluvní cena koksu. "Celková restrukturalizace, v rámci které došlo k oddělení nebo převedení neklíčových aktivit, pomohla podle něj zvýšit efektivitu společnosti a bude zlepšovat procesy NWR i v budoucnu," uvedl Jan Krejčí z Patria Finance. Navíc situace v regionu střední Evropy je pro NWR příznivá, neboť spotřeba uhlí by měla být podporována ekonomickým růstem.