Většina stavebních spořitelen požaduje po svých klientech, aby úvěr zajistili vedle nemovitosti i životní pojistkou. Naopak hypoteční banky většinou k hypotékám pojištění od svých klientů nechtějí. Vyplývá to ze zjištění ČTK mezi tuzemskými stavebními spořitelnami a hypotečními bankami. Odborníci tyto rozdíly připisují především konzervativnějšímu přístupu stavebních spořitelen k půjčování peněz.
Pojištění úvěr prodraží
Životní pojištění přitom může prodražit splátky úvěru až o stovky korun měsíčně. Na druhou stranu úvěry od stavebních spořitelen jsou často úročeny nižší úrokovou sazbou, ale většinou jsou na nižší částku než hypotéky. Průměrná výše hypotéky se dnes pohybuje kolem 1,7 milionu korun, zatímco průměrná výše úvěru ze stavebního spoření se blíží 400.000 korun.
"Stavební spořitelny jsou více konzervativními specializovanými bankami, a z tohoto důvodu je pochopitelné, že se snaží své úvěry zajistit více než banky," sdělil šéfredaktor serveru Investujeme.cz. Na druhou stranu podle analytika společnosti Partners Group Dušana Šídla zkušenosti finančních poradců potvrzují, že stavební spořitelny obdobně jako banky své dříve striktní požadavky na povinné sjednání životního pojištění zmírňují. "Spíše se prosazuje trend takový, že při jeho volitelném sjednání jsou nabízeny klientům slevy z úrokové sazby, což je nepřímý 'tlak' na sjednání životního pojištění," uvedl.
Povinně zajištění úvěru životním pojištěním vinkulovaným ve prospěch finančního ústavu vyžadují čtyři ze šesti stavebních spořitelen - Stavební spořitelna České spořitelny (SSČS), Modrá pyramida, Wüstenrot stavební spořitelna a Hypo stavební spořitelna.
Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) a Raiffeisen stavební spořitelna zajištění životním pojištěním povinně po klientech nechtějí. Pouze v případě, že dlužníkův věk v okamžiku splacení celého úvěru přesáhne 65 nebo 70 let (podle typu úvěru), ČMSS vyžaduje životní pojištění.
Hypoteční banky pojištění doporučují
Hypoteční banky zpravidla u běžných hypoték do 70 procent hodnoty nemovitosti na životním pojištění klientů netrvají. Všechny ústavy jej ovšem kvůli nepředvídatelným situacím klientům doporučují.
U žádného z úvěrů, tedy běžné hypotéky, hypotéky na 100 procent nemovitosti i americké hypotéky, nepožaduje životní pojištění Hypoteční banka ani ČSOB. Hypoteční banka poskytuje rovněž hypotéky klientům Citibank. Česká spořitelna chce životní pojistku u klientů se 100procentní hypotékou a americkou hypotékou, u které je pouze jeden žadatel nebo je úvěr splácen z příjmu pouze jednoho dlužníka. GE Money Bank žádá životní životní pojištění pouze po klientech, kteří jsou starší 50 let. Raiffeisenbank podle mluvčího Tomáše Kofroně na životním pojištění trvá povinně u úvěrů přesahujících 70 procent ceny nemovitosti, přičemž klient se musí pojistit na částku přesahující tuto sumu.
Vedle životního pojištění finanční ústavy nabízejí klientům například i pojištění pro případ dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo i pojištění pro případ ztráty zaměstnání. Tyto pojištění jsou však pouze volitelná a banky je povinně nevyžadují.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist