Americký prezident George W. Bush hájil svou ekonomickou politiku a odmítl kritiku, které ho ve svých pamětech vystavil bývalý šéf americké centrální banky (Fed) Alan Greenspan, uvedla na svých stránkách agentura Bloomberg. "Náš fiskální rekord je obdivuhodný a dobrý," řekl Bush v rozhovoru na televizní stanici Fox News.

Názory na výši deficitu se různí i mezi odborníky

Greenspan ve svých pamětech "The Age of Turbulence: Adventures in a New World" kritizuje Bushe a republikánské členy Kongresu za nezodpovědné utrácení a politicky motivovanou ekonomickou agendou. Snížení daní totiž podle Greenspana nebylo doprovázeno odpovídajícím snížením výdajů. Malá pozornost byla prý také věnována dlouhodobým následkům.

"Uctivě nesouhlasím," reagoval Bush s tím, že snížení daní výrazně pomohlo ekonomice z recese a umožnilo jí zotavit se z teroristických útoků 11. září 2001. "Snížení daní znamenalo výraznou změnu, nejen ve vztahu k recesi a k útokům na naši zemi, ale také vzhledem k deficitu. Rostoucí ekonomika totiž produkuje i vyšší daňové příjmy, což nám umožňuje snížit deficit," hájil Bush svou politiku. Stejný postoj zastávají i někteří analytici. Podle nich v situaci, v níž se Amerika ocitla, šlo těžko dělat něco jiného.

Bush nastoupil do úřadu v roce 2001, kdy měli Američané naposledy rozpočet v přebytku 128 miliard dolarů. Počínaje rokem 2002 byl rozpočet vždy jen v deficitu, v roce 2004 schodek vykázal rekordních 413 miliard dolarů. Letos by měl deficit klesnout na 158 miliard dolarů. Ve vztahu k hrubému domácímu produktu ale byly veřejné finance USA v lepším stavu, než rozpočet některých zemí Evropské unie.

Po teroristických útocích z 11. září 2001 administrativa prezidenta Bushe zásadně změnila postoj k vnitřní bezpečnosti. Výrazně zvýšila výdaje na obranu a údajně v rámci boje s terorismem podnikla invazi do Iráku. Navíc bylo nutné řešit recesi ekonomiky, která se teprve vzpamatovávala z krize na akciových trzích.