Provozovatel amerického akciového trhu Nasdaq spojí síly s burzovním operátorem z arabského emirátu Dubaj a koupí švédskou burzovní společnost OMX. Oba partneři také podniknou kroky k vytvoření předního globálního finančního trhu tím, že budou vzájemně investovat do svých akcií a Borse Dubai navíc koupí podíl Nasdaq na londýnské burze LSE. Vyplývá to ze sdělení zúčastněných firem.

Nasdaq a Borse Dubai od minulého měsíce soupeřily o OMX, která provozuje burzy ve Švédsku, Dánsku, Finsku, na Islandu a v Pobaltí. Dubajská burza získala na OMX 28 procent, které nyní Nasdaq koupí. Borse Dubai převezme 20 procent akcií Nasdaqu a jeho podíl 28 procent akcií LSE; Nasdaq získá strategický podíl na burze Dubai International Financial Exchange (DIFX), kterou vybaví svým jménem a licencemi na technologii svou a OMX. Borse Dubai je holdingem pro dubajské vládní podíly na DIFX a Dubai Financial Market.

"Toto spojení vytvoří největší globální síť burz a jejich zákazníků propojených burzovní technologií," uvedl ve sdělení generální ředitel Nasdaq Bob Greifeld. OMX vedle provozování burz na severu Evropy také dodává svou obchodovací technologii asi 60 burzám po celém světě.

Z dohody vyplývá, že v platnosti zůstává nabídka Borse Dubai na koupi akcií OMX po 230 švédských korunách za akcii. Nasdaq naopak svou nabídku stáhne. Nabídka Borse Dubai oceňuje OMX zhruba na čtyři miliardy dolarů.

Nasdaq před měsícem oznámil, že chce prodat svůj podíl na LSE a zaměřit se na získání švédské OMX. Plány Nasdaqu na koupi LSE letos definitivně selhaly na odporu LSE a nezájmu jejích akcionářů. LSE se pak dohodla na koupi milánské Borsa Italiana za 1,6 miliardy liber.

Proces spojování burz ve světě se v posledních letech výrazně zrychluje a burzy tomu napomáhají tím, že se z organizací založených na členství stávají akciovými společnostmi. Newyorská burza NYSE letos na jaře dokončila převzetí panevropského trhu Euronext, a vytvořila tak první mezikontinentální akciový trh na světě.