Nabídka britské bankovní skupiny Barclays na koupi přední nizozemské banky ABN Amro je příliš nízká, na to, aby mohla být akcionářům doporučena. Řekl to na mimořádné valné hromadě ABN Amro generální ředitel nizozemské banky Rijkman Groenink. Konkurenční nabídku konsorcia vedeného britskou Royal Bank of Scotland však také přímo nedoporučil a zachoval vůči oběma nabídkám neutralitu. Ze souboje obou skupin vzejde ta, která s ABN Amro uskuteční dosud největší bankovní fúzi v historii.

Vedení ABN Amro již dříve signalizovalo, že nedoporučí akcionářům ani jednu ze dvou nabídek na převzetí. Banka se přitom původně přátelsky dohodla na spojení s Barclays, pod tlakem akcionářů ale byla nucena prohlásit, že k oběma nabídkám bude přistupovat stejně. Konsorcium vedené RBS sice nabízí podstatně více, tento návrh ale ABN Amro považuje za riskantní.

Nabídka Barclays má nyní hodnotu asi 59 miliard eur. Hodnota nabídky RBS, belgicko-nizozemské Fortis a španělské Santander je asi o 11 miliard eur vyšší. Návrhy platí do 4. a 5. října. "Nabídka Barclays je příliš nízká. Nemůžeme žádat akcionáře, aby zaplatili rozdíl proti nabídce konsorcia," uvedl Groenink na valné hromadě. Dodal, že ABN by svůj neutrální postoj změnila, pokud by Barclays dorovnala svou nabídku k úrovni návrhu konsorcia, uznal však, že vzhledem k výši částky by to bylo hodně obtížné.

Nabídku konsorcia nechce ABN podpořit, protože jejím cílem je rozdělení nizozemské banky mezi jednotlivé členy seskupení. V nedělním rozhovoru v televizi ale Groenink připustil, že konsorcium pravděpodobně bitvu vyhraje.