Zcela nový zákon o rozpočtovém určení daní a nový zákon o dani z příjmu začne v příštím roce chystat ministerstvo financí. Platit by měly od 1. ledna 2010, řekl ministr financí Miroslav Kalousek, který se zúčastnil setkání starostů a místostarostů ze Zlínského kraje v Prusinovicích na Kroměřížsku. Ministr dokonce připustil možnost, že nakonec budou existovat zákony o dani z příjmu dva - jeden o dani z příjmu fyzických osob, druhý o dani z příjmu právnických osob.

"Vyžaduje to hlubokou diskusi o celé filozofii sdílených daní, o tom jaký by měl být koš, kolik by mělo být sdílených daní, jedna a nebo více, zda portfolio sdílených daní se má rozšiřovat nebo zužovat. Jsou dobré důvody pro jednu i druhou cestu. Dříve než by se měl takový zákon psát v legislativní formě, tak je potřeba zpracovat jeho věcný návrh tak, abychom se ve věcné diskusi rozhodli vůbec kudy jít," podotkl Kalousek.

Kalousek dnes přijel do Prusinovic, aby seznámil představitele samospráv s návrhem novely zákona o rozpočtovém určení daní. Akce se zúčastnila téměř stovka starostů a místostarostů obcí i větších měst ve Zlínském kraji. Starostové míní, že současný způsob přerozdělování daní malé obce diskriminuje. Oslovení starostové se shodli na tom, že do systému sdílených daní by měla patřit i spotřební daň. Podle Kalouska by tak ale nevydělal nikdo. "Dynamika růstu spotřební daně už není taková a zvyšovat se už ani nebude. Zavedení spotřební daně do systému přerozdělování daní by bylo spíše ztrátové pro všechny strany," vysvětlil ministr.

Představitelé samospráv jsou s navrhovanou novelou spokojeni, mnohem více si ale slibují od plánovaného zcela nového zákona o rozpočtovém určení daní. "Pro nás je důležité, že nám pan ministr slíbil účast v pracovních skupinách a na veškerých jednáních, která se budou sestavování nového zákona týkat," řekl starosta Osvětiman na Uherskohradišťsku Josef Bartoněk.

Nový zákon by měl být podle starostů především systémový, každá samospráva by měla dostat peníze podle toho, co pro občany dělá. "Například Praha má metro, dělá i mnohem více kulturních akcí pro občany, tak ať tam více peníz klidně jde, ale odůvodněně. A ne tak, aby byl určený koeficient, jehož výši nedokáže nikdo pořádně ani vysvětlit," vysvětlil starosta obce Suchá Loz Petr Gazdík. Zákon by měl například zvýhodňovat i ty obce a města, jež jsou ve vyšší nadmořské výšce. "Takové celky mají například rozhodně větší výdaje na zimní údržbu než obce v údolí," uvedl příklad Kalousek.