Sdružení nájemníků v Brně vyzvalo Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, aby odmítl stížnost majitelů domů na regulované nájemné. V dopise adresovaném soudu mimo jiné uvádí, že náklady na správu domů nedosahují ani cílového regulovaného nájemného pro rok 2010, natož aby odpovídaly tržnímu nájemnému. Majitelé se prý snaží maximalizovat zisk, což však k bydlení nepatří, řekl dnes ČTK předseda Krajské organizace Sdružení nájemníků v Brně Pavel Březa.

Například v roce 2001 vybralo podle sdružení nájemníků Brno na činžích při maximální ceně 27 korun za metr čtvereční měsíčně více než jednu miliardu korun. Na správu bytového fondu přitom město vynaložilo 86 milionů korun a na opravy a údržbu 516 milionů korun. "Nájemné od roku 1993 do konce roku 2006 vzrostlo v průměru o 357 procent," uvádí se v podání zaslaném soudu.

Petr Doležal z Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí ČR dnes ČTK řekl, že v některých částech Brna je cílové nájemné pro rok 2010 skutečně vyšší než takzvané neziskové nájemné. Argumentovat tím je však podle něj liché.

Nájemníci versus majitelé

"Když někde nabídnou 100 korun a jinde 20, přestože to nepokrývá náklady, je to spravedlivé, protože cena vznikla na základě nabídky a poptávky," uvedl. Takzvané neziskové nájemné dosahuje prý nyní asi 50 korun, cílové nájemné pro rok 2010 je stanoveno pro některé oblasti Brna na 80 korun za metr čtvereční měsíčně.

Ve Štrasburku si stěžuje více než 4600 majitelů domů. Požadují odškodné za ztráty způsobené regulací nájemného. Nájemníci to odmítají. Současný stav, kdy v Česku existuje dvojí nájemné, je podle sdružení nájemníků neudržitelný, stát by však prý měl regulaci zachovat a stanovovat přiměřenost nájemného stejně jako definovat lichvu. Jinak by prý na majitele domů všichni dopláceli.

To Doležal odmítl a za nejlepší označil regulaci trhem. Připustil, že určitá ochrana nájemníka je potřebná. Tu by však podle něj bylo možné dostatečně zajistit například tím, že při podpisu smlouvy by se pronajímatel zavázal, že nájemníkovi nebude v nejbližším roce zvyšovat nájemné.

Bytů s regulovaným nájemným je v České republice zhruba 700.000; stejným dílem se o ně dělí obce a soukromí majitelé.