Nedávné otřesy na světových finančních trzích se ve střední a východní Evropě odrazí v určitém zpomalení hospodářského růstu a několik nejzranitelnějších zemí může mít kvůli nim problémy se zahraničním financováním svých platebních deficitů. Uvedl to podle dnešního vydání britského listu Financial Times hlavní ekonom Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) Erik Berglof. Za nejohroženější země s vysokými deficity běžného účtu označil Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Lotyšsko a Srbsko.

Analytička z Next Finance Markéta Šichtářová si myslí, že dopad americké krize hypoték na střední Evropu bude naprosto zanedbatelný. "Bankovní systém ve střední Evropě má ke krizi daleko, domácnosti nejsou nikterak předlužené, kurzy středoevropských měn reagují jen minimálně," sdělila serveru iHNed.cz. Jediným kanálem, jak by mohly být středoevropské země ovlivněny, je podle jejího názoru zahraniční obchod. "Pokud by krize vedla ke zpomalení celé eurozóny, mohlo by dojít k poklesu poptávky po středoevropském zboží a to by zase mohlo zpomalit růst střední a východní Evropy."

Náklady na úvěry porostou

Celkově ekonomiky střední a východní Evropy a bývalého Sovětského svazu díky silnému ekonomickému růstu "vydržely turbulence na finančních trzích bez potíží", uvedl Berglof v materiálu rozeslaném zaměstnancům EBRD. Podobný závěr o tom, jak si v nynějších globálních problémech vedou východoevropské země, učinila minulý týden i Světová banka, připomíná list. I podle ní vyjde region z potíží "relativně nezasažen", otřesy by však mohly poškodit země s vysokými deficity platební bilance.

Zatímco krátkodobé problémy s omezením zdrojů na úvěry nejsou ve východní Evropě příliš zjevné, regionu se více dotknou dlouhodobé dopady globální úvěrové krize. Ty budou mít podobu zvýšených nákladů na úvěry, což se v konečném důsledku odrazí ve zpomalení růstu ekonomik.

"Ovšem je velmi dlouhá cesta od americké krize hypoték k hospodářskému zpomalení eurozóny. Pochopitelně v konkrétních případech mohou být podniky ovlivněny, ale jako celek nebude ekonomika střední a východní Evropy trpět. Finanční trhy mají tendenci přehánět a přestřelovat. Je tedy normální, když z jedné události jsou na počátku odvozovány dalekosáhlé následky a po čase se ukáže, že její vliv na ekonomiku byl zanedbatelný," uvedla pro iHNed.cz Šichtařová

Určité zpomalení růstu bude ovšem ve střední a východní Evropě podle Berglofa dokonce vítané. "Jejich ekonomiky, zejména sektory realit a stavebnictví, rostou v poslední době příliš rychle a dosahují někdy až neudržitelných temp," uvedl šéfekonom EBRD. Zasaženy mohou být otřesy i exporty z regionu a v případě prohlubující se krize by se zemím s vysokým deficity běžného účtu snížila možnost financování schodků zahraničními úvěry, napsal britský list.