Pokud bude boj o zaměstnance pokračovat i nadále stejným tempem, tak by mohla česká práce být za několik let až neúměrně předražená. Podniky se o ně stále častěji doslova přetahují a podle všeho bude ještě přituhovat, vyplývá z diskusí odborníků na mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Nedostatek lidí tak může podle některých ve výsledku způsobit i propouštění, firmy budou ve svých provozech využívat raději stroje než lidi.

Odborníci se většinou shodují, že je potřeba začít od škol. Po revoluci skončila řada podnikových učilišť, firmám připadaly vlastní školy neperspektivní. Ředitel společnosti Vítkovice Jan Světlík navrhl, aby se učiliště vrátila zpět pod firmy. Na MSV mluvil rovnou o privatizaci učňovského školství. Ta by podle něj zajistila dostatek profesí, které podniky aktuálně potřebují.

Vlastní učiliště má třeba Škoda Auto a systém, kdy si od počátku vychovává budoucí zaměstnance, si pochvaluje. Jeden z největších zaměstnavatelů v ČR navíc od letoška uděluje vlastní stipendia pro vysokoškoláky. Studenty si zaváže a má jistotu, že po absolvování nastoupí. Takzvané odložené školné prosazuje i Svaz průmyslu a dopravy. Studenti by pak jakousi půjčku spláceli po ukončení studia.

Nečas: Samotné školy trh práce nezachrání

Se změnami ve školství souhlasí i ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Tvrdí ale, že jen školy trh práce nezachrání. Je potřeba dbát na rekvalifikace a změnit sociální systém, aby se lidem vyplatilo pracovat. Firmy se navíc musí snažit i samy, dodávají odborníci.

Tradičním lákadlem bývají peníze, podle některých je to ale krátkozraké. "Atmosféra a stabilita podniku je daleko důležitější než rozdíl ve mzdách třeba dva tři tisíce. Jednou prostě přijde firma, která nabídne o pár stovek víc," míní personalista Aleš Křížek. Rychlý růst platů má i negativa. Pokud růst mezd překročí růst produktivity práce, budou se podniky snažit využívat víc stroje a méně lidi, upozornil personální ředitel Škoda Auto Martin Jahn.

Nedostatek pracovníků trápí také firmy na Slovensku. Slováci často raději míří za prací do Česka a zdaleka už to nejsou jen zdravotní sestry v nemocnicích. ČR je opravdu velkým soupeřem slovenských podniků, uvedla bývalá slovenská ministryně práce Iveta Radičová. Že je teď udržení klíčových zaměstnanců pro slovenské firmy prvořadým úkolem, potvrzuje i prezidentka Svazu personalistů SR a personální šéfka Slovak Telecom Anna Hudáková.