Pokud nebudou prosazeny reformy důchodového systému a veřejného zdravotního pojištění, není možné přijmout euro v roce 2012. Uvedl to na dnešní konferenci k jednotné evropské měně společnosti Economia ministr financí Miroslav Kalousek. Podle něj zatím termín 2012 není stále ztracen, vše však závisí na hospodářské politice. Česká republika zatím ale oficiální termín přijetí eura stanoven nemá.

"Pokud nebudou přijaty reformy, tedy důchodů i veřejného zdravotního pojištění, tak termín 2012, který nebyl zatím ani přijat ani odpískán, padá. Protože podmínkou eura není jen splnění maastrichtských kritérií, ale i jejich dlouhodobá udržitelnost," sdělil Kalousek.

Vládní kabinet přesný termín přijetí eura nestanovil, přestože Kalousek prosazoval již letos stanovit pevný termín pro přijetí jednotné evropské měny, a to na rok 2012.

"Reformy neděláme kvůli euru, ale na prvním místě pro naší ekonomiku, pro zdravý ekonomický růst. Zatím u vlády postrádám ambici nejen přijmout euro, ale i udělat podstatnější reformy. Přičemž to druhé je horší," reagoval na dotaz serveru iHNed.cz analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Schodek veřejných financí

"Vláda si je vědoma, že nemá v Poslanecké sněmovně většinu a že reformy nelze provést bez změny zákonů, a proto se vláda rozhodla termín neuvést. To jediné, k čemu se může zavázat je, že učiní do roku 2010 vše, aby byla ekonomika připravena na bezproblémové přijetí eura," uvedl ministr.

Největší rizikem pro přijetí eura je stav veřejných financí, jehož deficit by se měl pohybovat pod třemi procenty. V letošním roce by se měl podle Kalouska pohybovat kolem 3,6 procenta, přičemž původní odhady byly 3,9 procenta. V roce 2008 by se díky letos přijatým reformním zákonům měl pohybovat pod třemi procenty. Podle Kalouska ale není právě bez reforem možné udržet deficit po třemi procenty dlouhodobě.

Penzijní reforma

"Zákon o stabilizaci veřejných financí z letošního roku je jen minimální brzda. Je klíčové se vypořádat s výzvami budoucnosti, a to stárnutím populace a tedy penzijní reformou a reformou veřejného zdravotního pojištění, bez toho nemůžeme veřejné finance dlouhodobě udržet," upozornil Kalousek.

Vláda se kvůli rozložení sil ve sněmovně může podle něj zavázat pouze k jedinému, a to že učiní vše pro to, aby do konce svého funkčního období úzká hrdla ekonomiky odstranila. "Pokud bude úspěšná a schválí reformy a bude garantován dlouhodobě udržitelný stav veřejných financí, pak je možné stanovit termín eura," dodal.

"Dokud si nedáme do pořádku veřejné finance, bylo by přijetí eura riskantní. Našim exportérům tak bude posilující koruna krátit zisky ještě několik let," varoval Michl.

Sklony k úsporám na konci roku

Lepší než očekávaný schodek pro tento rok není podle Michla při pohledu na nárůst výběru daní překvapením. "Již od počátku roku máme prognózu letošního schodku 3,7 procent HDP. O přesném čísle pak rozhodne sklon k úsporám jednotlivých ministerstev na konci roku," dodal Michl.

Konvergenční plán pro přijetí eura počítá v letech 2012 a 2013 s deficitem veřejných financí kolem jednoho procenta. Podle aktuální vládní strategie pro přijetí eura vedle veřejných financí rizikem pro českou ekonomiku i nízká pružnost ekonomiky, zejména trhu práce.

Ke konci září hospodařil stát s poměrně vysokým přebytkem 36,3 miliardy korun. Za celý rok ministerstvo počítá přitom se schodkem 91,3 miliardy korun. I přes dobré zářijové výsledky lze ke konci roku očekávat propad hospodaření státu. Výdaje totiž pravidelně rostou výrazněji až v posledních měsících roku.

Na příští rok Ministerstvo financí naplánovalo státní rozpočet se schodkem 70,8 miliardy korun, což představuje 2,95 procenta HDP. Loni se deficit veřejných financí se loni snížil podle posledních údajů ČSÚ na 2,69 procenta hrubého domácího produktu z 3,49 procenta v roce 2005. V roce 2009 Kalouskův resort předpokládá deficit 2,6 procenta a v roce 2010 2,3 procenta HDP.